Koń
Źródło: pikrepo.com

Konie potrafią coś z czym niektórzy ludzie mają spory problem. Niezwykłe wyniki badań

Kuba WielochKuba Wieloch
12 Września 2020

Okazuje się, że konie są znacznie inteligentniejsze, niż wcześniej sądziliśmy. Mają zdolność, z którą boryka się wielu ludzi

Konie towarzyszom ludziom od wielu tysięcy lat. Nasi przodkowie używali tych zwierząt do transportu i rolnictwa. Nie da się ukryć faktu, że gdyby nie ludzkie cywilizacje nie rozwinęłyby się tak szybko, dlatego tym zwierzętom należy się ogromny szacunek.

Niezwykłe wyniki badań


Wyniki najnowszych badań sugerują, że konie są niezwykle inteligentne i potrafią odczytać ludzkie emocje. Zwierzęta te doskonale wiedzą, kiedy ich opiekun czuje strach, gniew, smutek lub radość. Konie potrafią odczytać ludzkie emocje, zanim człowiek zda sobie z nich sprawę. Rejestrują one najmniejszą zmianę tonu głosu, rodzaj dotyku, przyspieszony oddech czy też sztywność ciała człowieka. Co ciekawe konie nabyły te umiejętności jeszcze na długo przed udomowieniem ich przez ludzi.

Chińska rakieta spadła nieopodal szkoły. Po wybuchu wyzwoliła kłęby toksycznego dymu [wideo]Chińska rakieta spadła nieopodal szkoły. Po wybuchu wyzwoliła kłęby toksycznego dymu [wideo]Czytaj dalej

Skąd te zdolności?


Jeszcze, gdy konie żyły w dzikich stadach potrafiły odczytywać emocje innych przedstawicieli swojego gatunku, co ułatwiało im życie i pozwalało na komunikację. Ich zdolność odczytywania emocji za pomocą dźwięku, wzroku czy dotyku jest niezwykle dokładna i rozwinięta.
Artykuł opublikowany niedawno na łamach Biology Letter udawadnia dodatkowo, że konie potrafią odczytać również wyraz ludzkiej twarzy. Zespół naukowców z University of Sussex, pod kierownictwem Amy Smith, we współpracy badaczką zajmującą się zachowaniem zwierząt — Karen McComb opracował niezwykłą metodę badań. Koniom pokazywano fotografię przedstawiające ludzkie twarze.
W badaniach brało udział 28 zwierząt, przedstawiono im wiele zdjęć, na których fotografowana osoba uśmiechała się, a następnie wyrażała złość. Okazało się, że konie doskonale rozróżniały te dwa wyrazy twarzy i ich znaczenie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Konie reagują podobnie do psów


Co ciekawe konie wykazywały tendencję do patrzenia na rozgniewane twarze lewym okiem — jest to doskonale udokumentowana reakcja również u psów, wykazująca, że zwierze angażuje prawą półkulę mózgu, gdzie przetwarzana są bodźce wywołujące strach. Warto również wspomnieć, że tętno koni rosło szybciej, gdy przedstawiono im zdjęcia o negatywnym kontekście.

Naukowcy znaleźli gigantyczne mrowisko. Wygląda jak UFO [wideo]Naukowcy znaleźli gigantyczne mrowisko. Wygląda jak UFO [wideo]Czytaj dalej

Badania wciąż trwają


Naukowcy uważają, że tego typu umiejętność jest przydatna wyłącznie dla koni udomowionych. Prawdopodobnie przeniosły one zdolności swoich przodków do odczytania mimiki własnego gatunku na ludzi.
Jest również możliwe, że koniec nauczyły się odczytywać umiejętności ludzi samodzielnie, bez konieczności dziedziczenia od swych przodków. Wciąż trwają badani na tym aspektem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niestety, po 22-latach odszedł. Setki uczniów w żałobie, kondolencje składa nawet prezydent
  2. Niesamowicie soczyste kotlety schabowe po amerykańsku. Sekretem jest nietypowa marynata
  3. Dziwne dźwięki po niewidocznej części Księżyca. Ogromna tajemnica NASA
  4. Dramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 lat
  5. Koniec z elektrycznymi hulajnogami na chodnikach? Kontrowersyjny pomysł rządu
  6. Ministerstwo Zdrowia zdradziło, co ze szczepionkami na COVID. Rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi już się odbyły

Następny artykuł