wybuch
Źródło: hippopx.com

Naukowcy już wiedzą jak będzie wyglądał koniec wszechświata

Kuba WielochKuba Wieloch
14 Sierpnia 2020

Naukowcy są już pewni tego, jak będzie wyglądał koniec wszechświata. Temperatura spadnie do absolutnego zera

Jak powstał wszechświat?


Wciąż próbujemy poznać przyczyny powstania wszechświata oraz tego, jak w zasadzie do niego doszło. Póki co najpopularniejszą teorią jest Wielki Wybuch, który doprowadził do powstania planet, gwiazd i galaktyk, czyli wszystkiego, co znajduje się w kosmosie. Wiadome jest, że na skutek wybuchu temperatura we wszechświecie podniosła się do niewyobrażalnych granic, dzięki czemu możliwe było uformowanie się masy planetarnej.

Powolny koniec wszystkiego


Okazuje się, że koniec wszechświata będzie dosłownym przeciwieństwem wielkiego wybuchu. Nie będzie to proces gwałtowny, a stopniowe i powolne wymieranie wszystkiego, co znamy. Wiemy również, że końca wszechświata nikt nie będzie raczej miały okazji oglądać. Naukowcy uważają, że koniec będzie ciemny i zimny. Wszechświat będzie wypełniony pochłaniającymi wszystko czarnymi dziurami i wypalonymi gwiazdami.

Gigantyczna królowa szerszeni sama buduje gniazdo. Niesamowite nagranieGigantyczna królowa szerszeni sama buduje gniazdo. Niesamowite nagranieCzytaj dalej

Wyniki najnowszych badań


W najnowszych badaniach Matt Caplan, adiunkt na Uniwersytecie Illinois pisze, że we wszechświecie zapanuje niewyobrażalna ciemność, w której od czasu do czasu będzie dało się zaobserwować nieme wybuchy wymarłych gwiazd. Naukowiec uważa, że wiele białych karłów może eksplodować jako supernowe długo po tym, jak wszystkie inne obiekty wymrą i ucichną w wiecznej zmarzlinie.
Gwiazdy o masie mniejsze niż 8 mas Słońca nie są w stanie syntetyzować żelaza w swoim jądrze tak, jak to robią gwiazdy masywne, dlatego też nie eksplodują jako supernowe. Białe karły z kolei stopniowo ochładzając się przez kolejne biliony lat, będą stawały się coraz ciemniejsze, aż w końcu zamarzną, staną się czarnymi karłami i przestaną świecić — twierdzi Matt Caplan.

Wybuchy czarnych karłów


Czarne karły będą miały zgoła odmienny skład. Ich materia będzie stanowiła mieszaninę pierwiastków węgla i tleny, a ich masa będzie zbliżona do naszego Słońca i wielkość do Ziemi. Przekładając na przystępny, potoczny język będą one niesamowicie ciężkie przy niezwykle małej powierzchni, a więc ich gęstość będzie miliony razy większa, od gęstości czegokolwiek co znamy.

Świat nauki wstrzymał oddech. Nadchodzą inteligentne cegłyŚwiat nauki wstrzymał oddech. Nadchodzą inteligentne cegłyCzytaj dalej


Trudno sobie wyobrazić co będzie potem. Ostatnia supernowa z czarnego karła będzie ostatnim interesującym wydarzeniem we wszechświecie. Nie zmienia to faktu, że zanim dojdzie do pierwszej supernowej z czarnego karła, wszechświat nie będzie przypominał już obecnego. Galaktyki już dawno się rozpadną, czarne dziury odparują, a rozszerzanie wszechświata oddali od siebie wszystkie obiekty na tyle, że żaden z nich nie będzie w stanie zobaczyć eksplozji pozostałych. - dodaje Caplan

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fortnite usunięte ze sklepów. Epic Games idzie na wojnę z molochami
  2. Czy to już przyszłość? W Japonii rozpoczęto produkcję latających samochodów
  3. Gigantyczna królowa szerszeni sama buduje gniazdo. Niesamowite nagranie
  4. Świat nauki wstrzymał oddech. Nadchodzą inteligentne cegły

Następny artykuł