Fragment obrazu przedstawiającego Najświętszą Marie Pannę, część obrazu jest rozmyta w celu ukrycia efektu końcowego.
Źródło: Cedida por Coleccionista

Kolejna konserwacja obrazu zakończona spektakularną porażką. Efekt woła o pomstę do nieba

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Czerwca 2020

Hiszpanie zdecydowanie nie mają szczęście do rekonstrukcji historycznych obrazów. Po najgłośniejszej porażce w tej kategorii, czyli “odnowieniu” fresku Ecce Homo przez 80-letnią Cecilię Gimenez z hiszpańskiego miasteczka Borja, teraz pojawiło się kolejne dzieło.

Obraz przedstawiający Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny stał się obiektem drwin po nieudanej próbie konserwacji wykonanej przez prywatnego kolekcjonera dzieł sztuki.

Hiszpanie nawołują do zaostrzenia praw

Po tym jak kolejny obraz został doszczętnie zniszczony podczas prób konserwacji historycznego dzieła, konserwatorzy zabytków w Hiszpanii zaczęli nawoływać do zaostrzenia przepisów dotyczących prac restauratorskich. Najpopularniejszym przykładem tego typu jest doszczętnie zniszczony fresk Ecce Homo, który w 2012 roku próbowała odrestaurować 80-letnia Hiszpanka, Cecilia Gimenez. Obraz co prawda stał się hitem Internetu, a do małego miasteczka pod Saragossą zjeżdżały się prawdziwe tłumy turystów chcących na własne oczy zobaczyć efekt prac seniorki, ale dzieła już się odratować nie dało.

Maryja, ale czy aby na pewno?

Jeżeli chodzi o prace restauratorskie nad obrazem barokowego artysty Bartolomégo Estebana Murillo przedstawiającym Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, to efekt był równie porażający. Przedstawiona na płótnie Maryja zupełnie przestała przypominać samą siebie. “Nie sądzę, aby tego faceta - lub tych ludzi - można było nazwać restauratorami. Bądźmy szczerzy: to osoby, które robią różne rzeczy. Niszczą rzeczy” - grzmiał w rozmowie z dziennikiem The Guardian Fernando Carrera, profesor Galicyjskiej Szkoły Ochrony i Restauracji Dziedzictwa Kulturowego. Carrera poinformował również, że obecne prawo obowiązujące w Hiszpanii pozwala na prace restauratorskie osobom nieposiadającym odpowiednich kwalifikacji.

Rekonstrukacja obrazu przedstawiającego Maryję.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w chorwackim kurorcie. Rekin podpłynął niebezpiecznie blisko, udało się go nagrać
  2. Dron uchwycił niesamowity moment. Nagranie potyczki łosia z wilkiem w pięknych okolicznościach natury
  3. Dramatyczny list Rzecznika Praw Obywatelskich do Łukasza Szumowskiego. Chodzi między innymi o maseczki
  4. Ile kosztuje najdroższa toaleta świata? NASA zna odpowiedź, cena godna króla sedesów

Następny artykuł