Fragmenty gry Duck Hunt
Źródło: flickr/Duck_Hunt_Video_Game

Czy pamiętacie stare konsole do gier?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Listopada 2020

Wraz z debiutem konsoli PlayStation 5 i Xboxa Series X/S wystartowała dziewiąta generacja konsol do gier. Na przełomie dekad technologie związane z grami uległy niesamowitej zmianie. Pamiętacie jeszcze konsole ze swojego dzieciństwa?

Contra, Super Mario Bros, Tanki – to tylko kilka z tytułów, przy których kolejne pokolenia graczy stawiało swoje pierwsze kroki w cyfrowym świecie gier. W Polsce, w latach 80. i 90. XX wieku, królowały Pegasusy, czyli konsole wzorujące się na Nintendo Entertainment System (NES) i Super Nintendo Entertainment System (SNES). A Wy pamiętacie jeszcze stare konsole do gier?

14-latek podał dalej post w mediach społecznościowych. Do jego mieszkania wparowała policja, czuje się zastraszony14-latek podał dalej post w mediach społecznościowych. Do jego mieszkania wparowała policja, czuje się zastraszonyCzytaj dalej

Historia konsol sięga lat 70.-tych

Pierwsza generacja konsol do gier to rok 1972. Jednak dopiero przy drugiej generacji producenci elektroniki zaczęli dostrzegać potencjał w tych nietypowych jak na tamte czasy urządzeniach. Trzecia generacja konsol, która przypada na lata 1983-1989 to narodziny takich legend jak The Legend of Zelda, Super Mario Bros.

W tamtych czasach na światowym rynku konsol liczyło się trzech producentów: Nintendo, Atari i Sega. W kolejnych latach coraz więcej rynku zagarniało Sony ze swoją konsola PlayStation, a potem pojawił się również Microsoft i Xbox. Przez te wszystkie lata konsole przeszły niesamowitą podróż i zmieniły się nie do poznania.

Koszmarna wiadomość o cenach prądu. Portfele Polaków bardzo zagrożoneKoszmarna wiadomość o cenach prądu. Portfele Polaków bardzo zagrożoneCzytaj dalej

Złoty okres dla konsol

Prawdopodobnie najlepiej wspominanym okresem wśród polskich graczy jest czas, kiedy na światowym rynku pojawiła się trzecia generacja konsol. Królowało wtedy Nintendo ze swoim NES-em, Sega z konsolą Master System oraz Atari z modelem 7800.

Trzecia generacja konsol była domem dla takich produkcji jak Mario, The Legend of Zelda czy popularne w Polsce “Kaczki”. To właśnie wtedy cała branża dokonała sporej rewolucji dodając do konsol niezliczoną ilość gadżetów, z których najpopularniejszym był specjalny, laserowy pistolet, który wykorzystywany był do wielu produkcji z tamtych czasów.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeni

2. Pierogi na święta mrozić surowe czy ugotowane? Zdradzamy najlepszy sposób mistrzów kuchni

Pegasus w sercach polskich graczy

Wiele osób, które nie znają się na ewolucji konsol do gier kojarzy nazwę “Pegasus”. Duża część społeczeństwa uważa, że była to taka sama niezależna produkcja, jak właśnie wyżej wymieniony NES czy Sega Master System. Prawda jest jednak taka, że Pegasus był zwyczajnie podróbką japońskiej konsoli od Nintendo. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób spędziło tysiące godzin przed tą konsolą grając w gry kupione na targu.

Gigantyczne zmiany w sklepie Apple. Firma zmienia ceny prowizji w App Store, duże zaskoczenieGigantyczne zmiany w sklepie Apple. Firma zmienia ceny prowizji w App Store, duże zaskoczenieCzytaj dalej

Pamiętacie stare konsole?

Jeżeli urodziliście się jeszcze w latach 90. to z pewnością pamiętacie granie na Pegasusie. Dla osób młodszych jest to już relikt przeszłości, a swoje pierwsze kroki osoby takie stawiały na pierwszym PlayStation lub Xboxie, który swoją premierę miał już XXI wieku. A Wy pamiętacie swoje konsole do gier z dzieciństwa?

Następny artykuł