Prace wykopaliskowe w Chile.
Źródło: Ministerio de las Culturas, las Artes y el Patrimonio, Región de Tarapacá

Niesamowite znalezisko w kopalni. Górnicy przecierali oczy ze zdumienia

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
28 Sierpnia 2020

Chilijscy górnicy dokonali niesamowitego odkrycia. W trakcie prac mających na celu poszerzenie kopalni miedzi natrafili na idealnie zachowane znalezisko, które prawdopodobnie pochodzi sprzed 2000 lat.

Sytuacja miała miejsce na północy Chile, w kopalni miedzi Quebrada Blanca. Podczas prac związanych z poszerzaniem terenów kopalni, górnicy natrafili na cztery groby, w środku znaleźli idealnie zachowane artefakty z przeszłości, w tym mumie.

Mumie na całym świecie

Chociaż proces mumifikacji ciała kojarzony jest głównie ze starożytnym Egiptem, to takie rytuały wykonywało się praktycznie na całym świecie. Najpopularniejsze inne regiony, w których dokonywano mumifikacji ciała po śmierci były Andy (gdzie cały proces wyglądał nieco inaczej od tradycyjnej formy mumifikacji, najpierw suszono ciało zmarłego na słońcu, aby następnie zawinąć ciało w kilka warstw delikatnego materiału), Wyspy Kanaryjskie (lud Guanczów preferował różne techniki mumifikacji, od zawinięcia ciała w kozie skóry i suszenia go w górskich jaskiniach, po te bardziej skomplikowane, jak pokrywanie ciała martwego specjalną żywicą) oraz na Sycylii (katakumby kapucynów, w których znajduje się ponad 8000 mumii).

Kopalnia zareagowała idealnie, pozwoli pracować archeologom

Po nagłośnieniu odkrycia, przedsiębiorstwo zajmujące się poszerzaniem kopalni poinformowało, że odkryte stanowisko zostanie utrzymane, a w trakcie prac odkrywkowych przydzielony zostanie tam dodatkowy nadzór, który będzie czuwał nad tym, aby cennym znaleziskom nic się nie stało. Odkrycie jest niezwykle ważne, ponieważ stan zachowania mumii i artefaktów jest na najwyższym poziomie, zachowały się nawet kolory na szatach, w które zawinięto ciała poprzednich mieszkańców regionu Norte Grande.

Znaleziska z wykopalisk w chilijskiej kopalni miedzi. 4 groby zawierające mumie oraz różne narzędzia.

Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Czytaj dalej

Niesamowite znalezisko w kopalni

W czterech grobach, które przez przypadek odnaleźli chilijscy górnicy znajdują się zachowane w idealnym stanie mumie oraz liczne przedmioty mówiące wiele o stylu życia osób, które zostały tam pochowane. Mumie ubrane są w jaskrawe ubrania, które zostały wykonane przy wykorzystaniu zaawansowanych technik, na głowie mają turbany, a na nogach założone sandały, które zostały zrobione ze skóry uchatki. W grobach odnaleziono również takie skarby jak ozdoby, sprzęt do polowań, kosze oraz instrumenty muzyczne. Archeologowie poinformowali, że niesamowite znalezisko datuje się na minimum 2000 lat wstecz. Eksperci wciąż nie określili dokładnej daty pochodzenia, jednak podejrzewają, że mumie mogły powstać w epoce przedklasycznej (a więc między 1100 a 400 rokiem przed naszą erą).

Znaleziska z wykopalisk w chilijskiej kopalni miedzi. 4 groby zawierające mumie oraz różne narzędzia.

Włączył kamerę w samochodzie i nagrał spektakularne zjawisko. Ogromne tornado formuje się na naszych oczachWłączył kamerę w samochodzie i nagrał spektakularne zjawisko. Ogromne tornado formuje się na naszych oczachCzytaj dalej

Znaleziska z wykopalisk w chilijskiej kopalni miedzi. 4 groby zawierające mumie oraz różne narzędzia.Znaleziska z wykopalisk w chilijskiej kopalni miedzi. 4 groby zawierające mumie oraz różne narzędzia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna znalazł na polu niezwykle dziwne "jaja". Gdy podszedł bliżej, zamarł ze strachu
  2. Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]
  3. Włączył kamerę w samochodzie i nagrał spektakularne zjawisko. Ogromne tornado formuje się na naszych oczach
  4. Naukowcy są zadziwieni. Sprawdzili jakie temperatury panowały podczas epoki lodowcowej

Następny artykuł