Koparka wielonaczyniowa podczas kopania.
Źródło: flickr

Tak powstają ogromne dziury na całym świecie. 200 metrowa koparka w akcji

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
7 Sierpnia 2020

Koparka wielonaczyniowa jest jednym z największych urządzeń służących do prac wykopaliskowych.

Dzięki charakterystycznej budowie składającej się z wielu naczyń kopiących (czerpaki i skrobaki), które są umieszczone w równych odstępach na specjalnym kole maszyna w momencie pracy jest w trybie ciągłego kopania.

Koparka naczyniowa swoją historią sięga do XIX wieku

Przed pojawieniem się koparek wielonaczyniowych, przez stulecia ludzie stosowali szereg rozwiązań mających usprawnić proces wykopaliskowy. W tym czasie powstało wiele projektów pogłębiarek wykorzystujących układ wieloczerpakowy. Pojawienie się pierwszych koparek wielonaczyniowych zupełnie zrewolucjonizowało system pracy robót ziemnych. Pierwszy projekt koparki wielonaczyniowej Poirot de Calvourta powstał w 1827 roku. Na temat realizacji tego projektu nie wiadomo jednak zbyt wiele.

Berlenga Grande to wyspa w całości zasilana energią słonecznąBerlenga Grande to wyspa w całości zasilana energią słonecznąCzytaj dalej

W 1859 roku Alfonso Couvreux opatentował koparkę wielonaczyniową, następnie zbudowano kilka maszyn tego typu, co ciekawe koparki te zostały wykorzystane przy budowie Kanału Sueskiego. W 1880 roku produkcję koparek wielonaczyniowych rozpoczęła niemiecka firma LMG. Ich maszyny były wykorzystywane przy budowie linii kolejowych i kanałów wodnych. W 1905 roku powstała z kolei pierwsza koparka z kołowym układem wieloczerpakowym. Miało to miejsce w Kalifornii i była wykorzystywana do prac nad rowami melioracyjnymi.

Ogromna koparka tworzy ogromne dziury

W obecnych czasach koparki wielonaczyniowe stosowane są przede wszystkim w górnictwie odkrywkowym, a więc w kopalniach węgla brunatnego, gliny czy rudy. Ponadto, maszyn tych używa się przy wykopach szerokoprzestrzennych. Urządzenia te są jednymi z największych wykorzystywanych przy robotach ziemnych. Koparki wielonaczyniowe mogą długością przekraczać 200 metrów, są wysokie na 100 metrów i ważą szokujące 13 tysięcy ton. Największe z nich w ciągu doby są w stanie przerobić 200 000 metrów sześciennych urobku.

Już nigdy nie będziesz chciał latać samolotami. Nadchodzi polski Flight CatastropheJuż nigdy nie będziesz chciał latać samolotami. Nadchodzi polski Flight CatastropheCzytaj dalej

Poniżej możecie obejrzeć koparkę wielonaczyniową w akcji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska kolonia na Marsie? Chińczycy pieją z zachwytu
  2. Berlenga Grande to wyspa w całości zasilana energią słoneczną
  3. Wombat spaceruje w śniegu. Australia przechodzi bardzo poważny kryzys pogodowy
  4. Futurystyczne wizje stają się faktem. Naukowcy kodują dane w ludzkim DNA

Następny artykuł