kopernik
Źródło: Toruń Regional Museum / Public domain

Kopernik nie był Polakiem? Zaskakujące doniesienia, aż ciężko uwierzyć

Artur ŁokietekArtur Łokietek
12 Października 2020

Polski uczony, który na zawsze zmienił postrzeganie Wszechświata nie był faktycznie Polakiem? Od lat trwa spór dotyczący jego narodowości. Niektórzy twierdzą, że Mikołaj Kopernik był w istocie... Niemcem. Czy to jednak ma jakiekolwiek podłoże historyczne?

"Kopernik była kobietą" to żartobliwe stwierdzenie, które po dziś dzień wykorzystywane jest w formie żartu. Choć mało kto sugeruje, że "Kopernik był Niemcem", przesłanki na ten temat zdają się mieć całkiem sensowny kontekst historyczny. Właśnie, co na ten temat uważa historia?

Kopernik ze wsi Koperniki?

Przed Kopernikiem powszechnie uważano, że wszystko, co znajduje się w kosmosie, zależne jest od Ziemi, w tym Słońce. Taka forma postrzegania rzeczywistości wynikała niejako bezpośrednio z przekonania o tym, jak ważni są ludzi zamieszkujący tę planetę. Dopiero obserwacje Kopernika zwieńczone dziełem "O obrotach sfer niebieskich" przyczyniło się do diametralnej zmiany tego poglądu. Oczywiście nie początkowo, bo w tamtych czasach takie poglądy odbierane były za herezję (jak i inne poglądy dzisiaj). Nie ma się co jednak oszukiwać, że Kopernik nie był pierwszym, który głosił tak zaskakujące tezy, a dokonywali tego choćby greccy myśliciele. To jednak dopiero dzieło Polaka przyczyniło się do olbrzymiej rewolucji naukowej zwanej "przewrotem kopernikańskim". Zaraz, zaraz... napisałem "Polaka"? Czy aby jednak na pewno?

Koniecznie przeszukaj swoją szufladę, możesz znaleźć fortunę. Moneta 2 złote warta nawet 2 tysiąceKoniecznie przeszukaj swoją szufladę, możesz znaleźć fortunę. Moneta 2 złote warta nawet 2 tysiąceCzytaj dalej

Międzynarodowy spór

Nie od dziś wiadomo, że niektóre osobistości są kąskami, którymi chętnie chwalą się różne narody. I choć Polacy mają swoich generałów, działaczy i naukowców, największe kontrowersje dotyczą jednak pochodzenia Mikołaja Kopernika. Jego nazwisko brzmi polsko, prawda? Problem w tym, że po niemiecku brzmiało ono niemniej chwytliwie, czyli Nikolaus Kopernikus. Tak naprawdę samo sedno jego pochodzenia zawarte jest m.in. w drugim tomie "Przekładów i ulotnych wierszy" Jana Nepomucena Kamińskiego (któy wybitnym poetą nie był, jednak znacznie przyczynił się do rozwoju kultury). Znajdziemy tam bowiem fragment:

"Polskie wydało go plemię
Wstrzymał słońce, ruszył ziemię"

Nowoczesny samolot naddźwiękowy, który ma być rewolucją. Niewiarygodne, czego dokonali inżynierowieNowoczesny samolot naddźwiękowy, który ma być rewolucją. Niewiarygodne, czego dokonali inżynierowieCzytaj dalej

Kluczowym dla całej sprawy wydaje się "Polskie wydało go plemię". Mimo wszystko Kopernik od najmłodszych lat obracał się w niemieckojęzycznym środowisku, mieszkając choćby w Toruniu (dokąd jego ojciec przybył z Krakowa). Sam ród tego astronoma ma przy tym pochodzić ze Śląska, a za oczywistą kolebkę uznaje się wieś Koperniki.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Masz banknot 50 zł? Może być wart fortunę, lepiej przeszukaj kieszenie

2. Nie mógł odwiedzić syna, który walczy z rakiem. Przygotował dla niego wzruszającą niespodziankę, jest wideo

Jak było naprawdę?

W trakcie wojen trzynastoletnich, mieszczaństwo zamieszkujące Toruń musiało wybrać i tego wyboru dokonało - zdecydowano się opowiedzieć za Królestwem Polskim, rezygnując niejako ze związku z Niemcami. Wtedy oznaczało to, że Prusy Królewskie mają przynależeć do naszego kraju. Kopernik jednak miał w swojej rodzinie Niemca, w związku z czym jego korzenie są niezaprzeczalne. Chodzi tu o jego wuja, biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode. Kopernik w drugiej połowie swojego życia zamieszkał też na Warmii, gdzie znaczną część mieszkańców stanowili właśnie Niemcy. Kopernik jednak organizował obronę Olsztyna przed Krzyżakami... I jak tu komukolwiek dogodzić?

Spór trwa i trwać zapewne będzie dalej, jednak to w naszym kraju Kopernik zdobył wykształcenie na Uniwersytecie Krakowskim, które przyczyniło się do rozwoju u niego astronomicznej pasji. Warto jednak pamiętać, że zapewne do żadnej rewolucji nigdy mogłoby nie dojść, gdyby nie późniejsza edukacja astronomiczna, prawnicza i medyczna we Włoszech.

PKO BP wpadło na rewolucyjny pomysł. Dotyczy aplikacji mobilnej, zmiany wejdą w życie już wkrótcePKO BP wpadło na rewolucyjny pomysł. Dotyczy aplikacji mobilnej, zmiany wejdą w życie już wkrótceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Suczka pitbulla została rozdzielona ze swoimi dziećmi. Cały czas płakała w schronisku
  2. Kobieta na zdjęciu ma 64 lata, zdradziła największy sekret. Codziennie je dokładnie jeden produkt
  3. Niewielu wie, że córka Marii Skłodowskiej-Curie również była geniuszem. Dostała najbardziej prestiżową nagrodę
  4. "Jeden z dziesięciu": odpowiedzi, które przeszły do historii teleturnieju. Tadeusz Sznuk nie wiedział, jak zareagować
  5. Bill Gates o końcu pandemii. Zostanie z nami na dłużej
  6. Media obiegła tragiczna wiadomość. Są ofiary śmiertelne

Następny artykuł