Pomnik Kim Ir-Sena i Kim Dzong-Una
Źródło: needpix

Korea Północna zaatakowała firmy zbrojeniowe. Izrael alarmuje

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Sierpnia 2020

Izraelskie Ministerstwo Obrony alarmuje. Według specjalistów od cyberbezpieczeństwa, hakerzy z Korei Północnej zaatakowali firmy z branży zbrojeniowej.

Jak informują eksperci, za atakiem stoi północnokoreańska grupa hakerska Lazarus. Atak wyglądał łudząco podobnie do kampanii Operation In(ter)ception, za którą rzekomo również odpowiada wyżej wspomniana grupa hakerska z Korei Północnej.

Branża militarna pod ostrzałem

To już kolejny przypadek, w którym hakerzy wzięli sobie za cel firmy z branży militarnej i zbrojeniowej. W czerwcu tego roku, eksperci z firmy ESET, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem, informowali o atakach z kampanii Operation In(ter)ception. Ataki miały miejsce na przełomie września i grudnia 2019 roku, ich celem były firmy przemysłu lotniczego i militarnego w Europie i na Bliskim Wschodzie. Ataki opierały się o technikę malware i stworzone zostały w taki sposób, aby były trudne do wykrycia. Do włamania się na konta wysoko postawionych pracowników hakerzy wykorzystali platformę LinkedIn. Według ekspertów, głównym celem kampanii było szpiegostwo, w kilku przypadkach hakerzy próbowali jednak zmonetyzować dostęp do danych logowania jednej z ofiar.

Starlink oficjalnie rozpoczął działanie. Znamy pierwsze pomiary prędkości Internetu od Elona MuskaStarlink oficjalnie rozpoczął działanie. Znamy pierwsze pomiary prędkości Internetu od Elona MuskaCzytaj dalej

Korea Północna znowu atakuje

Ministerstwo Obrony w Izraelu poinformowało o próbach cyberataków na tamtejsze firmy z branży zbrojeniowej. Za ataki odpowiadać ma północnokoreańska grupa Lazarus, a ataki miały być łudząco podobne do opisanych w czerwcu przez firmę ESET ataków na europejskie i bliskowschodnie firmy z tego samego przemysłu. Ataki były przeprowadzane z fałszywych kont na portalu LinkedIn, hakerzy jednocześnie prowadzili próby bezpośredniego włamania się na strony internetowe swoich potencjalnych ofiar. Izrael informuje, że ataki udało się w porę zidentyfikować i zablokować.

Kolejna wizerunkowa klapa w Ubisoft. Zwolniono dyrektora kreatywnegoKolejna wizerunkowa klapa w Ubisoft. Zwolniono dyrektora kreatywnegoCzytaj dalej

Czy Polsce grożą cyberataki?

Głos w sprawie cyberbezpieczeństwa naszego kraju zabrał Piotr Zielaskiewicz z DAGMA Bezpieczeństwo IT. Uważa on, że do tej pory hakerzy z Korei Północnej nie wykazywali zainteresowania Polską, jednak sytuacja polityczna jest obecnie tak dynamiczna, że w każdym momencie może się to zmienić. Zielaskiewicz podkreśla, że w celu skutecznej ochrony trzeba śledzić tego typu incydenty i wyciągać z nich wnioski, które sprawią, że nasz kraj będzie przygotowany na ataki tego typu. Według eksperta hakerzy odnajdują coraz to bardziej wyszukane metody atakowania swoich potencjalnych ofiar w sieci, więc trzeba zachować czujność.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczna sytuacja na Białorusi. Obywatelom odcięto internet
  2. Poważne problemy w Samsungu. Miliony użytkowników narażonych na utratę danych
  3. Hulajnogi elektryczne czeka rewolucja. Zaostrzenie przepisów usunie je z chodników
  4. Samolot pasażerski aktualizowany dyskietkami. Archaiczna technologia w nowoczesnych czasach

Następny artykuł