Pomnik w Pjongjang
Źródło: Unsplash

Niepokojące doniesienia o kompleksie nuklearnym w Korei Północnej. Satelity przesyłają zdjęcia terenu

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Lipca 2020

Przeanalizowano zdjęcia satelitarne, które mówią jednoznacznie - w kompleksie nuklearnym w Korei Północnej "coś się dzieję". Media donoszą o wzmożonej aktywności na tamtym obszarze. Nie wiadomo o co dokładnie chodzi, ale sytuacja stoi w sprzeczności z denuklearyzacją tego kraju.

Jeszcze niedawno zdjęcia satelitarne pokazywały, że Korea Północna mogłą faktycznie zdecydować się na denuklearyzację. Jednak już tak może nie być.

Ośrodek nuklearny w Korei Północnej

Ośrodek nuklearny w Korei Północnej w Jongbjon był niegdyś oczkiem w głowie tamtejszego rządu starającego się o broń jądrową. Ostanimi czasy aktywność w ośrodku była sporadyczna, co potwierdziały zdjęcia satelitarne. Sytuacja może jednak dramatycznie odwrócić się o 180 stopni. Amerykański think tank 38 North donosi, że udało się przeanalizować komercyjne zdjęcia satelitarne wykonane na przestrzeni ostatniego roku. W kontrakście z wcześniejszą niską aktywnością zdecydowanie stoi aktualne poruszenie. Wcześniej do kompleksu przybywało mało pojazdów (czasami wyposażonych w naczepy), teraz zaś notuje się przypadki pojawiania się 3 - 4 specjalistycznych platform kolejowych, zwłaszcza przy bocznicy domniemywanego zakładu wzbogacania uranu.

Ogromna rzeka lawy na Hawajach. Niesamowite nagranie erupcji wulkanuOgromna rzeka lawy na Hawajach. Niesamowite nagranie erupcji wulkanuCzytaj dalej

Korea Północna się zbroi?

Analitycy i specjaliści zwracają uwagę na fakt, że w ośrodku nuklearnym Jongbjon obserwuje się regularne pojawianie się cystern i wagonów szynowych, które mogą przewozić ciekły azot. Substancji tej używa się w procesie przetwarzania paliwa jądrowego. Warto tu zaznaczyć, iż raporty już parokrotnie sugerowały istnienie na tym obszarze zakładu wzbogacania uranu. Oprócz wyższej aktywności wokół samego kompleksu, notuje się także rozpoczęcie prac budowalnych na obszarze badawczo-administracyjnym centrum zabudowy. Kiedyś istniał tam reaktor o mocy 5 megawatów (dawniej pozyskiwano z niego pluton do broni jądrowej), ponoć miałby również tam znajdować się eksperymanentalny reaktor ELWR. Nie ma jednak żadnych pogłosek, jakoby którykolwiek z reaktorów miałby zostać ponownie wprowadzony do użytku.

Miasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcjiMiasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcjiCzytaj dalej

Obrazy Techgame

Czy to zły znak?

38 North informuje, że wszelkie raporty oparte zostały na komercyjnych zdjęciach z optoelektronicznych satelitów konstelacji Pleiades wykonanych przez Airbus Defence & Space. Ostatnio USA negocjowało z Koreą Płn. denuklearyzację. Negocjacje zdawały się iść w dobrym kierunku, jednak po ostatnim szczycie w Hanoi nic więcej się nie wydarzyło. To właśnie tam Kim Dzong Un miałby pronować ograniczoną denuklearyzację, zaś Stanu wymuszałyby przeprowadzenie pełnego procesu. Ostatnie słowa lidera Korei Płn. wydają się w takim momencie znamienne. "Dzięki naszym solidnym i skutecznym środkom odstraszania, służącym samoobronie, nie będzie już wojny na tej ziemi, a nasze bezpieczeństwo narodowe i przyszłość zostaną trwale zagwarantowane" - powiedział Un 27 lipca podczas 67. rocznicy podpisania rozejmu w wojnie koreańskiej.

Ogromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacjiOgromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacjiCzytaj dalej

Zobacz także:

  1. Miasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcji
  2. Ruszyła budowa reaktora termojądrowego. Ogromny krok na drodze do czystej energii jądrowej
  3. Setki zatopionych statków pojawiło się u wybrzeży Japonii. Istnieje prawdopodobna teoria o ich pochodzeniu
  4. Ogromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacjiKoniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł