Naukowiec w laboratorium podczas testów.
Źródło: NASA

Naukowcy oświadczają stanowczo: koronawirus nie powstał w laboratorium

Naukowcy chcą raz na zawsze uporać się z fake newsem jakoby wirus SARS-CoV-2 miał zostać specjalnie stworzony w laboratorium. Badania jednoznacznie wskazują na brak przesłanek, aby tak rzeczywiście miało być.

Fala fake newsów na temat koronawirusa regularnie zalewa Internet wprowadzając zamęt wśród ludności całego świata. Naukowcy chcą rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pochodzenie naturalne

“Wszystkie dotychczasowe dowody wskazują na to, że wirus COVID-19 jest pochodzenia naturalnego, a nie sztucznego” - tłumaczy immunolog Nigel McMillan z Menzies Health Institute Queensland. Słowa naukowca potwierdzają wyniki badań, według nich zmiany zachodzące w sekwencji genów wirusa nie mogły zostać wprowadzone w laboratorium, bo nie ma takiej fizycznej możliwości. Ponadto sposób mutacji wirusa SARS-CoV-2 jest bardzo podobny do tych, które zachodziły w dobrze już nam znanym wirusie SARS i MERS.

“Nature Medicine” z odpowiedzią

Z końcem marca w magazynie “Nature Medicine” pojawiły się wyniki badań przeprowadzanych nad wirusem SARS-CoV-2, z których wynika, że koronawirus nie został poddany manipulacji genetycznej. Badania te potwierdził między innymi immunolog Kristian Andersen z Scripps Research. Warto przypomnieć, że spekulacje o tym, że wirus SARS-CoV-2 został stworzony sztucznie wynikają przede wszystkim z faktu, że w Wuhan Institute of Virology bada się nietoperze, w tym te, u których znaleziono wirusa. “Najbliższym znanym krewnym SARS-CoV-2 jest wirus nietoperza o nazwie RaTG13, który był przetrzymywany w WIV. Istnieją pewne nieuzasadnione spekulacje, że ten wirus był źródłem SARS-CoV-2.” tłumaczy z kolei Edward Holmes, wirusolog ewolucyjny z University of Sydney. Jak wynika z badań różnice sekwencji genomu między wirusami, to ok. 50 lat ewolucji.

Wirusy mutują dowolnie

Naukowy magazyn “Science Alert” przypomina, że wirusy mutują naturalnie w dowolnym środowisku. Może to się wydarzyć na zwierzęcym lub ludzkim gospodarzu, mogą też mutować w laboratoryjnych farmach komórek. Naukowcy wskazują jednak, że SARS-CoV-2 zmutował do obecnej formy jeszcze w swoim zwierzęcym gospodarzu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polowy test na koronawirusa. Wynik w 45 minut
  2. Szykuje się przełom w sprawie szczepionki. Koncern zanotował obiecujące wyniki testów
  3. Dramatyczna sytuacja w Rosji. Czy powtórzy się włoski scenariusz?
  4. Polska firma rozpoczyna produkcję środka zwalczającego COVID-19
Następny artykuł