koronawirus
Źródło: Pikist

Naukowcy zbadali próbki 17 milionów ludzi. Cztery grupy szczególnie narażone na śmierć z powodu wirusa

Przeanalizowali w nich czynniki, które mogą zwiększać ryzyko śmierci z powodu koronawirusa. To największa dotychczasowa publikacja na temat COVID-19. 

Naukowcy z Oksfordu swoje badania wykonali na olbrzymiej próbce. Dane zebrali od 17.4 mln dorosłych obywateli Wielkiej Brytanii. Do tej pory żaden ośrodek badawczy pracujący nad koronawirusem nie korzystał z tak dużej ilości próbek. Analiza naukowców polegała na przestudiowaniu próbek zebranych od obywateli między 1 lutego, a 25 kwietnia 2020. Wykorzystali je w jednym konkretnym celu. Zbadali, które czynniki zwiększają prawdopodobieństwo śmierci w wyniku zakażenia koronawirusem. Olbrzymie przedsięwzięcie było możliwe dzięki informacjom, które udostępniło NHS England, czyli narodową organizację systemu zdrowotnego. Samo badanie zostało przeprowadzone przez zespoły naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej.

Bezpieczeństwo danych

Do opracowania wyników badacze wykorzystali platformę analityczną OpenSAFELY, która miała ograniczyć ryzyko związane z bezpieczeństwem wykorzystywanych danych. Z grupy objętej analizą, na COVID-19 zmarło w szpitalach 5707 osób. Wyniki badań potwierdzają poprzednie ustalenia. Większe ryzyko zgonu dotyczyło głównie mężczyzn, osób starszych i przewlekle chorych. Uwagę naukowców przykuli również pacjenci z nieuregulowaną cukrzycą oraz ciężką postacią astmy.

Cztery grupy szczególnie zagrożone

Badania wskazują również kilka innych kwestii. Na śmiertelność z powodu koronawirusa wpływają również czynniki społeczne. Jest to logiczne biorąc pod uwagę fakt, że ludzie o niższym statusie społecznym mają większe trudności w skorzystaniu z opieki zdrowotnej z różnych względów. Podsumowując, analiza naukowców z oksfordu wykazała, że COVID-19 zagraża przede wszystkim osobom z nieuregulowaną cukrzycą, chorym na astmę cięzką, mężczyznom i osobom starszym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szumowski: Mogą wybuchnąć dwie epidemie w jednym momencie. Czeka nas trudna jesień
  2. Oszałamiające wyniki badań. Niewyobrażalna liczba mieszkańców Krakowa przeszła już koronawirusa
  3. Naukowcy oszacowali kiedy ludzkość uodporni się na wirusa. Musi zostać spełnione kilka warunków
  4. Najnowsze badania pokazują, że cały świat się mylił. Dystans dwóch metrów jest niewystarczający
Następny artykuł