mapa covid 19
Źródło: Unsplash

Polska nie radzi sobie z pandemią. Konieczne zaostrzenie obostrzeń

Artur ŁokietekArtur Łokietek
8 Maja 2020

Międzynarodowa organizacja EndCoronavirus zrzesza naukowców z całego świata w celu powstrzymania pandemii. Teraz zaprezentowali oni wykresy dzielące kraje według stopnia pokonania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dla Polski nie ma dobrych wieści...

Nowa organizacja zajęła się sporządzeniem wykresów, które pokazują, które państwa poradziły sobie z pandemią, a które potrzebują do tego zdecydowanych działań.

Zakończmy koronawirusa

EndCoronavirus (ECV) to organizacja, której założycielem jest profesor Yaneer Bar-Yam. Zrzesza ona specjalistów i naukowców z całego świata, a wszystko to w dobrej wierze powstrzymania rozprzestrzeniającej się pandemii. ECV to jedna z pierwszych organizacji międzynarodowych tego typu, do tego jaki jedna z pierwszych podzieliła się ze światem wytycznymi w celu powstrzymania wirusa. Naukowcy podzielili kraje na te, które niemal pokonały pandemię COVID-19, takie, które są na dobrej drodze do tego oraz te, potrzebujące zdecydowanych działań w tym kierunku. Skorzystali w tym celu z wielu narzędzi matematycznych, którew takiej sytuacji okazują się bardziej odpowiednie, niż tradycyjna statystyka. Autorzy podzielili się ze światem swoimi wnioskami. Wieści nie są jednak dla Polski najlepsze.

Jak świat radzi sobie z pandemią?

Opublikowane wykresy można w własnoręcznie sprawdzić na endcoronavirus.org/countries, gdzie istnieje wgląd do szczegółów odnośnie każdego kraju. Lista krajów, które dobrze sobie radzą sobie z powstrzymywaniem pandemii COVID-19 obejmuje: Do grupy krajów, w których notuje się spadek liczby zakażonych koronawirusem i śmiertelności, należą: Australia, Austria, Kambodża, Chorwacja, Estonia, Grecja, Islandia, Jordania, Hongkong, Libia, Luksemburg, Mauritius, Nowa Zelandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Korea Południowa, Tajwan, Tajlandia, Wietnam. Te kraje notują wysoki spadek ofiar śmiertelnych i nowych zachorowań.

Kraje, które zdaniem naukowców są na dobrej drodze do pokonania pandemii to: Azerbejdżan, Belgia, Kostaryka, Cypr, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Iran, Izrael, Włochy, Japonia, Kirgistan, Malezja, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria, Tunezja, Turcja, Uzbekistan. W tym wypadku naukowcy podkreślają zaczynający się spadek w liczbie zachorowań oraz zgonów.

Kraje, które potrzebują zastosowania konkretnych działań to: Argentyna, Bahrajn, Bangladesz, Białoruś, Brazylia, Kanada, Chile, Ekwador, Egipt, Finlandia, Węgry, Indie, Indonezja, Irak, Mali, Meksyk, Panama, Peru, Filipiny, Polska, Katar, Rumunia, Rosja, Singapur, Somalia, Szwecja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ukraina, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone. Te kraje notują ciągły wzrost zachorowań i wysoką śmiertelność.

Znoszenie obostrzeń

Choć w Polsce (podobnie zresztą jak w wielu innych krajach) powoli znoszone są ograniczenia nałożone na skutek pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 to niektórzy specjaliści są zdania, że zbyt pochopne decyzje w tym kierunku przyniosą negatywne skutki. Sam rząd zapowiedział, że możliwe jest cały czas przywrócenie wszystkich ograniczeń, a zostanie to podyktowane najpewniej kolejnymi tygodniami. Specjaliści z ECV są zdania, że kraje na ostatniej liście, na której znajduje się również Polska, wymagają przedsięwzięcia dodatkowych działań w celu ograniczenia rozwoju epidemii.

Zobacz także:

  1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem
  2. Naukowcy zbadali próbki 17 milionów ludzi. Cztery grupy szczególnie narażone na śmierć z powodu wirusa
  3. MZ informuje o nowych przypadkach. Zmiana w statystykach, WSSE Łódź przekazało błędny raport
  4. Epidemiolog w ostrych słowach krytykuje lockdown Polski. Drakońskie i niepotrzebne ograniczenia
Następny artykuł