Pielęgniarka
Źródło: Pixabay

Sytuacja trudna do skomentowania. Szpital obciął pensje pielęgniarkom

Niepokojące wieści docierają z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). W niektórych miejscach pensje personelu medycznego zostały obniżone nawet o 50 procent.

Związki zawodowe z kolejnych województw zgłaszają swoje skargi do OZZPiP w sprawie obniżania wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Informacja tym bardziej szokuje, że obniżki płac dotyczą również szpitali, które otrzymały dofinansowanie od NFZ na walkę z koronawirusem.

Najpierw ratownicy, teraz pielęgniarki

Na początku marca w mediach głośno było o skandalicznych stawkach wynagrodzenia dla ratowników medycznych pracujących w karetkach jeżdżących do pacjentów z koronawirusem. Teraz obniżki pensji dotykają również resztę pracowników służby zdrowia, głównie pielęgniarki i położne.

Mniej zabiegów planowanych

Jak tłumaczy przewodnicząca OZZPiP, Krystyna Ptok, szpitale tną pensję, bo wykonywanych jest mniej zabiegów zaplanowanych, a co za tym idzie przyjmuje się mniej pacjentów. Jak wspomina Ptok, taka sytuacja nigdy nie miała miejsca w drugą stronę i jesienią, gdy zabiegów zaplanowanych będzie znacznie więcej, też nikt raczej nie podniesie pensji pielęgniarkom, czy położnym. Większość pensji obniżona jest o 20% jednak do OZZPiP docierają również informacje o cięciach o 1/3, a nawet 50%.

Brak reakcji

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podkreśla, że w tej sprawie skierował już kilka pism do placówek medycznych, te jednak najczęściej wcale nie reagują lub odpowiedź jest negatywna. Krystyna Ptok przytacza również przykład szpitala jednoimiennego, w którym przebywają pacjenci zarażeni wirusem SARS-CoV-2. “To oburzające, że w obecnych warunkach, komuś w ogóle przychodzi takie rozwiązanie do głowy. (…) Narażają siebie i swoich bliskich, a jeszcze obcina im się pensje, przecież to jest nieludzkie.” - kontynuuje przewodnicząca OZZPiP.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem
  2. MZ informuje o kolejnych przypadkach. Dobre wiadomości, wyzdrowiało ponad 300 osób
  3. Sanepid zapomniał go poinformować, że ma wirusa. Pan Tomasz o zakażeniu dowiedział się z Facebooka
  4. Polska nie radzi sobie z pandemią. Konieczne zaostrzenie obostrzeń
Następny artykuł