ludzie na targu
Źródło: flickr

Sztab kryzysowy zdecydował. Polskie miasto przywraca obostrzenia

Artur ŁokietekArtur Łokietek
10 Czerwca 2020

Sztab kryzysowy powołany w efekcie pojawienia się w sieradzkim szpitalu nowego ogniska koronawirusa zadecydował o przywróceniu w mieście obostrzeń. Dotyczy to m.in. obowiązku zakrywania ust i nosa. Prezydent miasta apeluje o stosowanie się do zasad sanitarnych.

Sieradzki szpital okazał się kolejnym ogniskiem koronawirusa. Sztab kryzysowy zadecydował o zaskakującej zmianie.

W Sieradzu wracają obostrzenia

Ostatnio w Sieradzkim szpitalu doszło do wykrycia aż 80 nowych przypadków zarażenia. 45 osób to zarażeni pacjenci placówki, a kolejne 35 to pracownicy. Istotne jest to, że większość z nich zakażenie przechodzi bezobjawowo. W związku z nagłym pojawieniem się kolejnego ogniska COVID-19, pacjentów przekazano do szpitala jednoimiennego w Zgierzu i w Łodzi, a Sieradzka placówka doczekała się zamknięcia aż trzech oddziałów. Chodzi tu o oddział diabetologii, nekardiologii i nerfologii. Prezydent miasta Paweł Osiewała w związku z ciężką sytuacją powołał specjalny sztab kryzysowy, który miał powziąć szczególne działania nad ograniczeniem rozwoju epidemii w mieście. Wiemy już dziś, że decyzją sztabu w Sieradzu wrócą nałożone pierwotnie w całej Polsce obostrzenia, jednak z pewnymi wyjątkami.

Jakie obostrzenia wracają?

W mieście ponownie zamknięto place zabaw i obiekty sportowe, w tym siłownię na terenie MOSiR. Urząd miasta wprowadził ograniczenia w liczbie jednocześnie obecnych petentów, zaś dla bezpieczeństwa osobno wyznaczono strefę urzędu stanu cywilnego. Co ciekawe, zdecydowano się na wprowadzenie nowych zasad rozwożenia posiłków dla seniorów i podopiecznych MOPS. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo osobom znajdującym się w najbardziej zagrożonej COVID-19 grupie. Przedszkola mają jednak być nadal otwarte, choć ta decyzja może się zmnieć zgodnie z tym, jak sytuacja potoczy się w następnych dniach. Prezydent miasta Paweł Osiewała apeluje do mieszkańców, aby stosowali się do obowiązujących wymogów sanitarnych i dbali o siebie. Chodzi tu m.in. o zakrywanie ust i nosa (nawet w przestrzeni publicznej), zakładanie rękawiczek (szczególnie w sklepach), odpowiednim myciu rąk i ich dezyfekowaniu oraz stosowanie się do zasad zachowania dystansu społecznego. Ważne jest też ograniczenie wychodzenia z domów, gdyż za każdym razem, gdy to robimy, zwiększamy potencjalne szanse na zarażenie siebie lub innych.

Zobacz także:

  1. Kolosalna zmiana. Ministerstwo Zdrowia będzie raportować w nowy sposób
  2. Epidemia w Polsce jest na krzywej krytycznej. Wszystko zależy od nas
  3. Mieszkańcy 5 województw muszą mieć się na baczności. Nawałnice oraz gradobicia w środę
  4. Szczepionka przeciw COVID-19 wpisana do obowiązkowego kalendarza szczepień? Szumowski tego nie wykluczaNastępny artykuł