Aplikacja ProteGO Safe
Źródło: gov.pl

Rządową aplikację przeciw koronawirusowi reklamują boty. Spam na portalach społecznościowych

Artur ŁokietekArtur Łokietek
10 Czerwca 2020

Wydana niedawno rządowa aplikacja ProteGO doczekała się nowych funkcji, jednak zadebiutowała w dziwnych okolicznościach. Na Twitterze pojawiła się masa botów, które zaczęły spamować reklamami aplikacji. Niektóre z nich wykorzystały zdjęcia profilowe generowane przez AI.

ProteGO pojawiła się jako aplikacja pozbawiona kluczowych funkcji, a jej niedawna aktualizacja przynosi kolejne problemy. Tym razem natury etycznej.

ProteGO i nowe funkcje

Rządowa aplikacja ProteGO służyć ma w zamyśle do ogarniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Choć sama pojawiła się na smartfonach jakiś czas temu, nie posiadała wtedy najważniejszej funkcji, dzięki której miałaby w ogóle spełniać swoje zadanie. Chodzi tu o możliwość informowania jej posiadaczy o możliwości kontaktu z nosicielem koronawirusa. Ostatecznie ukazała się aktulizacja wprowadzająca tę kluczową funkcję, o czym nie omieszkał poinformował rząd. Okazało się jednak, że sama kampania "reklamowa" prowadzona jest w sposób co najmniej dziwny...

Spam botów na Twitterze

Pod tagiem #ProteGO znaleźć można wiele entuzjastycznych wpisów dotyczących specjalistów z dziedziny medycyny, którzy niezwykle pozytywnie wypowiadają się na temat aplikacji i radzą zainstalować ją każdemu. Jeżeli jednak poświęcimy chwilę na bliższe przyjrzenie się kontom, które wspomniane wpisy zamieszczają, okazuje się, że takie osoby najzwyczaniej w świecie nie istnieją. Same konta zostały założone nawet w czerwcu, doktorów czy naukowców o takich imieniach i nazwiskach po prostu nigdzie nie da się znaleźć, a, jak donosi Twitterowe konto Emocje w sieci, wiele z wspomnianych botów korzysta ze zdjęć wygenerowanych przez AI (thispersondoesnotexist.com).

Nieetyczne praktyki reklamowe

Nie trzeba dodawać, że taki sposób na reklamowanie wspomnianej aplikacji nie jest etyczny. Wystarczy spojrzeć na dwa z wielu kont utworzonych w ostatnie czasie - obydwa powstały w czerwcu i na końcu opisiu zawierają tę samą formułkę. Oznacza to, że osoba za to odpowiedzialna nawet specjalnie nie postarała się, aby sprawę ukryć.

Obrazy Techgame

Obrazy Techgame

Zdanie "nowy na Twitterze, ale Polskę kochający od zawsze :)" - widoczne jest na obydwu kontach, których jest znacznie więcej, a część z nich już doczekała się bana. Ministerstwo Zdrowia wydało nawet oświadczenie w tej sprawie. "Aktywności - o których Państwo wspominacie - nie były w żaden sposób przez nas organizowane, czy inspirowane. Naszym celem – co deklarujemy od dawna – jest budowanie zaufania Polaków do aplikacji ProteGO Safe. Jesteśmy przekonani, że można to osiągnąć innymi metodami" - czytamy.

Zobacz także:

  1. 300 zł więcej za telewizor i telefon. Nowy podatek uderzy po kieszeniach Polaków
  2. Microsoft zarobi prawie bilion dolarów dzięki pandemii. Eksperci są co do tego przekonani
  3. Nowa rządowa aplikacja. Minister chce żeby zainstalował ją każdy Polak
  4. Polacy stworzyli kabinę dezynfekującą. Może zagwarantować bezpieczne zakupy czy wypoczynek w hotelachNastępny artykuł