Polscy policjanci
Źródło: flickr

54 mln złotych nagród otrzymają policjanci za służbę podczas pandemii

Artur ŁokietekArtur Łokietek
11 Czerwca 2020

Kierownictwo policji postanowiło przeznaczyć część pieniędzy na nagrody dla szeregowych policjantów. Ma to związek ze zwiększeniem liczby zadań policjantów i pracowania w bardziej wymagających warunkach. Łącznie bonusy ma otrzymać aż 53 tysiące munudrowych.

Kierownictwo policji postanowiło przekazać nagrody dla policjantów, którzy w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 dostali wiele dodatkowych zadań.

Więcej zadań dla policjantów

Nie jest niczym zaskakującym, że wiele różnych służb ma o wiele cięższe zadanie podczas epidemii koronawirusa w Polsce. Choć to służby medyczne mają najciężej, w końcu stoją oni na pierwszej linii frontu walki z postępującą pandemią mając bezpośredni kontakt z zarażonymi, policja też dostała dodatkowe zadania. Tak przynajmniej wynika z oświadczenia kierownictwa policji, które postanowiło przekazać funkcjonariuszom nagrody pieniężne. Policjanci od początku epidemii musieli w ramach swoich obowiążków egzekwować obowiązujące obostrzenia, np. w formie sprawdzania, czy ludzie na ulicy faktycznie zakładają maseczki i przestrzegają dystansu. To również na mundurowych ciąży nadal zadanie kontrolowania przestrzegania osób na kwarantannie i choć teraz odbywa się to w prostszy sposób (za pomocą choćby aplikacji mobilnej), wcześniej trzeba było kilka razy dziennie pukać do drzwi danej osoby.

Policjanci dostaną premię

Rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka poinformował, iż "w związku z licznymi, dodatkowymi zadaniami, które policjanci realizują podczas stanu epidemii, kierownictwo policji podjęło decyzję o przyznaniu im nagród w kwocie łącznie 54 mln zł. Wyróżnionych zostało 53 tys. szeregowych policjantów". Dotyczy to funkcjonariuszy na stanowiskach podstawowych, którzy wyróżnieni zostali kwotami co najmniej tysiąca złotych w liczbie 53 tysięcy funkcjonariuszy. Wiemy również, że wszyscy policjanci na stanowiskach wykonawczych otrzymają za przepracowane nadgodziny ekwiwalnet pieniężny - łącznie jest to kwota aż 140 mln złotych. Wedle komunikatu Komendy Głównej Policji, wielu policjantów w ostatnim czasie działało w warunkach zagrożenia zdrowia lub życia, wypełniając dodatkowe zadania. Zdaniem KGP łącznie aż 7 milionów razy sprawdzano osoby przebywające na kwarantannie.

Skąd pieniądze?

"Policjanci w tym czasie wielokrotnie rezygnowali z zaplanowanych urlopów, a ci, którzy musieli być objęci kwarantanną, natychmiast po jej zakończeniu wracali do służby, aby wesprzeć koleżanki i kolegów" - zaznacza rzecznik KGP. Podkreśla on również, że praca w takich warunkach potrzebuje wynagrodzenia. Wskazuje, że do tej pory mundurowi wykonali łącznie 1 727 796 służb związanych z sytuacją epidemiczną (bez kontrolowania osób przebywających na kwarantannie). Fundusze na wspomniane nagrody i nadgodziny pochodzą z wewnętrznego budżetu KGP, z tego względu rzecznik zapewnia, iż oznacza to, że policja nie będzie czerpać dodatkowych pieniędzy z zewnętrznych źródeł.

Zobacz także:

  1. Nawałnice nad Polską. IMGW ostrzega, setki akcji strażaków
  2. Urzędnicy otworzyli przesyłki kurierskie. To co znaleźli w środku wbiło w ich w ziemię
  3. Sztab kryzysowy zdecydował. Polskie miasto przywraca obostrzenia
  4. Polacy nie stosują się do obostrzeń. Służby mundurowe zapowiadają twardą reakcjęNastępny artykuł