Pracownik naukowy z Chin ubrany w maseczkę ochronną.
Źródło: Wikipedia Commons

Coraz bardziej iskrzy na linii Wuhan-Harvard. Chińskie MSZ mówi, że zarzuty są "śmieszne"

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
12 Czerwca 2020

Parę dni temu świat obiegły informacje, które wysnuwały teorię, że koronawirus w Chinach mógł pojawić się o wiele wcześniej niż podają to oficjalne źródła. Według naukowców z Harvardu mogło to mieć miejsce nawet w zeszłoroczne wakacje. Chiński rząd stanowczo dementuje te plotki.

Badania przeprowadzone przez naukowców Harvardu są mocno kontrowersyjne i opierają się w głównej mierze na zdjęciach satelitarnych i historii wyszukiwania.

Skąd biorą się kontrowersje

Badania z Harvard Medical School sugerują, że wirus SARS-CoV-2 mógł się pojawić w Wuhan w zeszłym roku, w wakacje. Swoje teorie naukowcy opierają przede wszystkim o zdjęcia satelitarne, na których widać zwiększoną ilość samochodów na parkingu przed szpitalami w chińskiej metropolii oraz na podstawie historii wyszukiwań z tamtejszej przeglądarki internetowej wśród pracowników szpitala i osób prywatnych. W tamtym okresie wzrosły wyszukiwania dotyczące objawów grypopodobnych, które są jednocześnie objawami choroby COVID-19. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest zniesmaczone takimi oskarżeniami.

Chińskie MSZ uważa, że to śmieszne

Już pierwsza odpowiedź chińskich władz podkreślała, że tego typu dowody są po prostu poszlakowe i niczego nie udowadniają. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych jednak dalej stoją przy swoim, a sytuacja coraz bardziej się zaognia. Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego MSZ, nie przebierała w słowach uznając badanie amerykańskiej uczelni po prostu za “śmieszne”. “Za tą śmieszną sytuacją kryją się jednak zamiary i agenda, które śmieszne już nie są” - dodała rzeczniczka. Według chińskich władz badanie ma służyć manipulacji, zostało bowiem opublikowane w telewizji ABC zanim jeszcze pojawiło się w jakimkolwiek magazynie naukowym, ponadto nie zostało jeszcze zrecenzowane przez innych naukowców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już niedługo wejdą w życie nowe zasady w Unii Europejskiej. Z tymi produktami pożegnamy się na zawsze
  2. Koronawirus zniszczył jej płuca. Lekarze dokonali cudu
  3. Powrót obostrzeń w Polsce? Obywatele wyrazili swoje zdanie
  4. Naukowcy pokazali co widzi sztuczne oko. Efekty są zaskakujące

Następny artykuł