Przekrój mózgu i grafika prezentująca koronawirusa.
Źródło: Pixabay

Koronawirus uszkadza mózg. Naukowcy wydzielili trzy poważne stadia

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Czerwca 2020

Naukowcy z całego świata każdego dnia badają koronawirusa. Trwają prace nad stworzeniem skutecznej szczepionki oraz leczenia, które pozwoli łagodniej przechodzić objawy COVID-19. W międzyczasie naukowcy badają też wpływ nowej choroby na ludzki organizm. Niestety ma ona bardzo negatywny wpływ na wiele naszych organów.

Naukowcy opisali wyniki swoich badań traktujących o wpływie wirusa SARS-CoV-2 na ludzki mózg w magazynie naukowym "Journal of Alzheimer's Disease". W swoim artykule wykazują trzy stadia atakaowania ludzkiego mózgu.

Zaburzenia funkcji mózgu u znacznej części chorych

Według naukowców odpowiedzialnych za badania, osoby, które chorowały na COVID-19 powinny mięc wykonywany rezonans magnetyczny mózgu przed opuszczeniem szpitala. “Odkrywamy, że znaczny odsetek hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 ma różny stopień zaburzeń funkcji mózgu” - komentował jeden z badaczy odpowiedzialnych za odkrycie, neurolog dr Majid Fotuhi, dyrektor medyczny centrum NeuroGrow Brain Fitness Center w Północnej Wirginii. Według niego, u niektórych pacjentów może dochodzić do pogorszenia się zdolności poznawczych, problemów z koncentracją, a nawet do rozwoju Alzheimera.

U pacjentów pojawiają się objawy neurologiczne

Badania przeprowadzane na pacjentach chorych na COVID-19 wykazały, że pojawiają się u nich objawy neurologiczne, takie jak drgawki, zawroty głowy, udar mózgu, paraliż, a nawet śpiączka. Ponadto, badania przeprowadzone w Wuhan wykazały, że 45% pacjentów, którzy chorobę przechodzili z ciężkimi objawami, zdradzało znaczny deficyt neurologiczny, a więc pogorszenie funkcji mózgu. Badania przeprowadzone we Francji zdradzają z kolei, że 89% pacjentów miało nieprawidłowości w funkcjach neurologicznych, a wśród 15% pacjentów leczonych na intensywnej terapii występowały w dalszym ciągu zaburzenia koncentracji, zawroty głowy i tym podobne.

Trzy stadia uszkodzeń neurologicznych

Naukowcy odpowiedzialni za badanie proponują podzielenie uszkodzeń neurologicznych związanych z COVID-19 na trzy stadia (NeuroCovid). NeuroCovid I, to uszkodzenie nabłonka wyściełającego jamę nosową i jamę ustną, a głównym objawem są przejściowa utrata węchu i smaku. NeuroCovid II, to burza cytokinowa uruchamiana przez gwałtowną reakcję zapalną powodowaną działalnością koronawirusa. NeuroCovid III, to uszkodzenie przez burzę cytokinową bariery krew-mózg przez co obecne w krwi cząstki prozapalne docierają do mózgu, co powoduje poważne uszkodzenia neurologiczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ponad 400 zakażeń i wzrost zachorowań na Śląsku. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia
  2. Lockdown doprowadził do pojawienia się innej choroby. Jej śmiertelność jest wyższa
  3. "Fałszywe poczucie bezpieczeństwa". Włoski ekspert wypowiedział się o drugiej fali koronawirusa
  4. Koronawirus zniszczył jej płuca. Lekarze dokonali cudu


Następny artykuł