Matka z córką podczas zakupów w maskach ochronnych.
Źródło: Pixabay

Powrót COVID-19 jest nieunikniony. Ekspert: „Druga fala będzie gorsza od pierwszej”

Profesor Martin McKee z londyńskiej Szkoły Higieny i Chorób Tropikalnych stwierdził, w rozmowie z Rzeczpospolitą, że doświadczenie z innych pandemii uczy nas tego, że druga fala zachorowań zawsze jest gorsza niż pierwsza. Według eksperta kluczem jest wynalezienie szczepionki.

Według eksperta rozmrażanie krajowych gospodarek w momencie, w którym nie posiadamy tak naprawdę skutecznego środka zwalczającego pandemie jest bardzo ryzykowne.

Czy rozluźnianie gospodarki nie działa?

Rzeczpospolita przytacza informacje z Niemiec, gdzie rozluźnienie lockdownu doprowadziło do wzrostu statystyk związanych z koronawirusem. “Jeszcze w minioną środę w Niemczech wskaźnik liczby osób, które średnio zaraża nosiciel wirusa, udało się sprowadzić do 0,65. To był efekt rygorystycznej blokady, bo przy braku ograniczeń liczba zakażonych każdego dnia się potraja. W poniedziałek niemiecki Instytut Roberta Kocha podał, że wskaźnik skoczył do 1,1.” - informuje RP. Podobnie wygląda w krajach, w których wirus pojawił się jako pierwszy. Rygorystyczne obostrzenia przyniosły skutki, teraz znowu COVID-19 wraca.

Globalne mocarstwa nie mają złudzeń

Głos w sprawie nawrotu zakażeń wirusem SARS-CoV-2 zabrał między innymi rzecznik resortu zdrowia i opieki społecznej Korei Południowej Son Joung Rae, który otwarcie powiedział, że bez skutecznej szczepionki nie ma szans na opanowanie pandemii. W takiej sytuacji musimy przygotować się na drugą falę zarażeń. Według Światowej Organizacji Zdrowia, większość społeczeństwa na świecie nie posiada przeciwciał zwalczających koronawirusa, więc jest to bardzo duża grupa ludzi zagrożonych zarażeniem się COVID-19.

Zapraszamy wirusa do naszych domów

Według polskiego epidemiologa dr. Pawła Grzesiowskiego, otwieranie granic państw i luzowanie obostrzeń związanych z pandemią jest “zapraszaniem wirusa do zwiększonej aktywności.” Według eksperta sytuacja jest podobna do wybuchu bomby radioaktywnej. Ludzie zaczynają wychodzić ze swoich schronów, jednak pył radioaktywny dalej unosi się w powietrzu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bill Gates ostrzegał przed pandemią, teraz mówi kiedy się skończy
  2. Dziesiątki podpaleń masztów 5G
  3. Błędna ekspertyza Głównego Instytutu Górnictwa przyczyniła się do eskalacji pandemii na Śląsku
  4. WHO: koronawirus może nigdy nie zniknąć
Następny artykuł