Laboranta z Azji szykuje szczepionkę. Zastrzyk, laborantka w stroju ochronnym. Laboratorium.
Źródło: Air Force Entertainment

Szczepionka na COVID-19 już niedługo? Testy na ostatniej prostej

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
14 Czerwca 2020

Na świecie jest już kilkanaście ośrodków farmaceutycznych, które testują klinicznie swoje szczepionki przeciwko koronawirusowi. Najbliżej zakończenia badań jest amerykańska firma Moderna, która jako pierwsza rozpoczęła testy. Ostatni etap badań ma się odbyć pod koniec lipca.

Moderna podała już szczegółowe informacje na temat dawki szczepionki, która będzie testowana w ostatnim etapie badań klinicznych. W zeszłym miesiącu rozpoczął się drugi etap.

Drugi etap na dużej grupie ochotników

Drugi etap testów klinicznych szczepionki przeciwko koronawirusowi przeprowadzanych przez firmę farmaceutyczną Moderna rozpoczął się w zeszłym miesiącu. Szczepionka mRNA-1273 została zaaplikowana grupie składającej się z 600 zdrowych osób. Z tej grupy przebadano już 350 osób, 300 poniżej 54 roku życia i 50 powyżej. Moderna jest jedną z kilku firm, które zapowiadają stworzenie skutecznej szczepionki w niedługim czasie. W tym miesiącu ostatni etap testów rozpocznie firma AstraZeneca.

Trzeci etap pod koniec lipca

Moderna zapowiada, że ostatni etap testów szczepionki rozpocznie się najpóźniej pod koniec lipca. Badania zostaną przeprowadzone na grupie 30 000 osób i będą prowadzone we współpracy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases w Stanach Zjednoczonych. Ostatni etap będzie miał za zadanie sprawdzenie dwóch ważnych informacji: po pierwsze, czy szczepionka jest w stanie zapobiegać rozwojowi objawów choroby COVID-19, po drugie, czy szczepionka zapobiega ciężkim przypadkom COVID-19, które wymagają hospitalizacji. Jak informuje bloomberg, Chiny rozpoczęły oferowanie szczepień szczepionkami, które wciąż są w fazie rozwoju.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powrót koronawirusa w Chinach. Tak źle nie było od kwietnia
  2. Rachunek za leczenie koronawirusa na 181 stron. Zawrotna kwota za hospitalizację
  3. Choroba, która może się rozwijać nawet miesiąc po przebyciu COVID-19. Dotyczy tysięcy chorych
  4. Koronawirus na największym targu w Pekinie. Rząd zareagował natychmiastowo

Następny artykuł