Obrączki para młoda
Źródło: Unsplash

Wesele skończyło się ogniskiem koronawirusa. Sytuacja jest trudna, a będzie tylko gorzej

Artur ŁokietekArtur Łokietek
15 Czerwca 2020

Jedno z wesel okazało się kolejnym ogniskiem koronawirusa. Zagrożonych zarażeniem jest 130 osób biorących udział w uroczystości. Niestety, to niejedyne ogniska, które w ostatnim czasie lawinowo pojawiają się w Polsce. "Po zniesieniu obostrzeń lawinowo zwiększyła się liczba zakażeń" - mówią eksperci.

Wesele w miejscowości Kotfin skończyło się tragicznie. Okazało się, że co najmniej jeden z biesiadników był już wcześniej zarażony koronawirusem SARS-CoV-2.

Wesela w Polsce

Rząd zniósł część obostrzeń obowiązujących w trakcie wesel. Mimo wszystko ograniczono liczbę uczestników do 150 osób, a także zalecano noszenie maseczek w trakcie uroczystości. Specjalne środki bezpieczeństwa zakładały nawet wydawanie decyzji i zaleceń w kwestii wesel Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarny i wojewodzie. Mimo to okazuje się, że organizacja takich wydarzeń jest teraz nie wskazana. W trakcie jednego z nich doszło do kolejnych zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Wesele ogniskiem zarażeń

Łącznie na weselu w Kotfinie przebywało łącznie 130 osób. Do tej pory przebadano co trzeciego z nich i okazało się, że aż 11 osób zostało zarażonych koronawirusem, jak donosi tvn24. Zaczęło się od jednego z gości, który po weselu dostał nagle gorączki. Sytuacja może wyglądać znacznie gorzej - na weselu obecne było zarażone koronawirusem dziecko, które zdążyło niestety pójść do przedszkola. "Teraz trzeba przebadać inne dzieci, które były w placówce oraz całą kadrę. Na wyniki badań czekają też dwie z trzech grup weselników z Kotfina. Sytuacja jest już trudna, a może być jeszcze trudniejsza" - mówi Marianna Rożej, powiatowy inspektor sanitarny w Opocznie.

Sytuacja może być jeszcze trudniejsza

Okazuje się, że w samym tylko województwie łódzkim wykryto zarażenie u kolejnych 73 osób. Znaczna część z nich pochodzi z nowych ognisk wirusa. Wspomniane wesele okazuje się nie jedynym źródłem zarażeń. W szpitalu w Opocznie wykryto zarażenie u 15 osób, w tym pacjentów i personelu medycznego. W miejscowości Domaszno do szpitala trafił ksiądz z objawami COVID-19. Pozytywne wyniki testu okazały się niepokojące, w związku z czym przebadano kolejne 48 osób, które miały ze wspomnianym księdzem kontakt. 6 z nich zostało zarażonych. "Po zniesieniu obostrzeń lawinowo zwiększyła się liczba zakażeń. Sytuacja jest już trudna" - ostrzega Rożej.

Zobacz także:

  1. Szumowski: "Nie można kontrolować epidemii, ale..."
  2. Prawie 400 nowych zarażeń. Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia
  3. USA zaniżało statystyki związane z pandemią. Kobieta została zwolniona, kiedy odmówiła oszukiwania
  4. Liczba zarażonych się nie zmniejsza. Zmarła 40-letnia kobieta. Najnowsze statystyki Ministerstwa ZdrowiaNastępny artykuł