Naukowiec w ubraniach ochronnych i przyłbicy.
Źródło: flickr

Naukowcy sprawdzili jak długo może zarażać wirus. Jest dobra wiadomość

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Czerwca 2020

Naukowcy od początku pandemii wirusa SARS-CoV-2 próbują poznać wszystkie tajemnice z nim związane. Jednym z ważniejszych aspektów, który był w ostatnim czasie badany, jest to, ile koronawirus może przetrwać w konkretnych warunkach. Naukowcy dowiedzieli się, że temperatura w jakiej przebywa wirus nie ma większego znaczenia, ale jest też jedna dobra wiadomość wynikająca z badań.

Według najnowszych badań wirus jest aktywny zarówno w niskiej, jak i wysokiej temperaturze. Jego aktywność jednak znacząco spada w dosyć krótkim czasie.

Koronawirus nie tylko w kropelkach

Głównym źródłem zarażeń koronawirusem są kropelki śliny, w których wirus SARS-CoV-2 się utrzymuje. Naukowcy alarmują jednak, że może on się znajdować również na powierzchniach często przez ludzi dotykanych, a więc blaty stołów, krzesła, klamki od drzwi, uchwyty w komunikacji miejskiej. Naukowcy chcieli odkryć jak niebezpieczny jest wirus, który utrzymuje się właśnie w takich warunkach i chyba poznali całkiem satysfakcjonującą odpowiedź.

Temperatura nie ma znaczenia

Naukowcy ze szwajcarsko-niemieckiego zespołu badali zachowanie wirusa znajdującego się na metalowej płytce. Badania były prowadzone głównie pod kątem zakażalności w różnych temperaturach, jednak specjaliści odkryli przy okazji parę ciekawych informacji. Przede wszystkim na wirusa nie wpływa w żaden sposób temperatura od 4 do 30 stopni Celsjusza. W takich warunkach jego zdolności zakażania są podobne. To co jednak interesujące to wpływ upływu czasu na jego skuteczność.

Czas jest kluczowy

Podczas badań okazało się, że koronawirus pozostawiony sam sobie na powierzchni metalowej płytki, po godzinie znacząco traci możliwości zarażania. Po godzinie mowa tu o stukrotnym spadku ryzyka infekcji. Co prawda w ciągu kolejnych ośmiu godzin liczba aktywnych wirusów nie malała, jednak potem zaczynała dalej spadać. Sytuacja taka miała miejsce niezależnie od temperatury. Inna sprawa jest jednak taka, że badacze wykrywali aktywnego wirusa nawet po 180 godzinach od umieszczenia go na płytce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. USA zaniżało statystyki związane z pandemią. Kobieta została zwolniona, kiedy odmówiła oszukiwania
  2. Znany epidemiolog o przebiegu pandemii: "Tak doprowadzono do tragedii na Śląsku"
  3. Skandaliczne wynagrodzenie za pracę pielęgniarki. 4,25zł za 252 przepracowane godziny
  4. Liczba zarażonych się nie zmniejsza. Zmarła 40-letnia kobieta. Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia

Następny artykuł