Ludzie na ulicy w maseczkach ochronnych
Źródło: Pixabay

Polacy zapomnieli, że żyją w pandemii. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia ostro o stosowaniu się do obostrzeń

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Czerwca 2020

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, zabrał głos w sprawie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Według niego rozluźnienie obostrzeń i mały przyrost zachorowań poza Śląskiem sprawiły, że Polacy zapomnieli, że pandemia ciągle trwa.

“Polacy nie mogą myśleć, że koronawirus jest tylko w 13 powiatach w woj. śląskim i na Mazowszu oraz woj. łódzkim. Polacy zapomnieli, że żyjemy w pandemii. Przypominam też, że jeśli nie możemy zachować dystansu ok. 2 m od innych osób, powinniśmy nosić maseczkę” - przypominał rzecznik MZ.

Najtrudniejsza sytuacja na Śląsku

Według najnowszych doniesień resortu zdrowia, Śląsk będzie dominował pod względem nowych zakażeń jeszcze do połowy tego tygodnia. W województwie śląskim potwierdzono dotychczas 11 000 przypadków zachorowań na COVID-19, głównie chorują górnicy. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomina, że to nie oznacza, że w innych obszarach Polski pandemia wygasła. Co więcej ze statystyk wynika, że 98% górników przechodzi chorobę bezobjawowo, więc to, że ktoś nie kaszle lub nie ma gorączki, nie oznacza, że nie zaraża.

Stosowanie się do obostrzeń jest bardzo ważne

Fakt, że najwięcej zachorowań identyfikuje się na Śląsku sprawia, że ludzie myślą, że w ich województwach sytuacja jest opanowana. Wysoka liczba pozytywnych testów na Śląsku wynika tylko i wyłącznie ze zwiększonej liczby przeprowadzanych badań przesiewowych. Łącznie przetestowano już ponad 80 000 górników. Wśród nas mogą jednak być nosiciele wirusa SARS-CoV-2 i aby się przed nimi skutecznie ochronić należy zachowywać dystans społeczny i nosić maseczkę w zamkniętych miejscach publicznych oraz na ulicach, jeżeli nie mamy możliwości zachowania dwumetrowej odległości od innych ludzi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany epidemiolog o przebiegu pandemii: "Tak doprowadzono do tragedii na Śląsku"
  2. Chińczycy chwalą się, że stworzyli skuteczną szczepionkę. "Po podaniu naszej szczepionki pojawiają się przeciwciała"
  3. Szumowski: "Nie można kontrolować epidemii, ale..."
  4. Prawie 400 nowych zarażeń. Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia

Następny artykuł