Miś w maseczce
Źródło: Unsplash

Włosi zbadali dzieci i wpływ kwarantanny na ich życie. Wyniki są gorsze niż można było przewidzieć

Artur ŁokietekArtur Łokietek
16 Czerwca 2020

Aż 65 procent dzieci do 6 roku życia doświadczyło zaburzeń psychicznych spowodowanych globalną kwarantanną. Naukowcy alarmują o złej kondycji psychicznej najmłodszych. Wiele z nich boi się ciemności, ma zaburzenia oddychania czy odczuwa nieustanne napięcie. Niepokojące doniesienia są wynikami badań z Włoch.

Okazuje się, że najmłodsi przez przymusowe zamknięcie w domu nabawili się szeregu zaburzeń psychicznych - alarmują naukowcy.

Dzieci nie radzą sobie z pandemią

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 jest światowym problemem dotykającym nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Naukowcy co chwilę przedstawiają wyniki ankiet lub badań, udowadniających, jak negatywnie atmosfera strachu przed COVID-19 odbija się na nas. Okazuje się, że także najmłodsi z tego powodu cierpią i może to mieć znacznie poważniejsze skutki, niż przypuszczano. W Genui przeprowadzono badania na dzieciach w różnym wieku należących do ponad 7 tysięcy włoskich rodzin. Zaobserwowano szereg niepokojących problemów natury psychologicznej, z czego najczęstszym wydaje się być regres w rozwoju.

Niepokojące badania

"Przymusowa kwarantanna naprawdę pozostawiła ślad w naszych dzieciach w postaci różnych form regresu rozwojowego" - informuje dyrektor generalny szpitala Istituto Gaslini, Paolo Petralia. Informuje on, że wiele dzieci nabawiło się charaktetystycznych objawów, takich jak strach przed ciemnością, problemy ze snem, częsty płacz, kłopoty z koncentracją czy nieustanne napięcie. "Słowa-klucze, które najczęściej stwierdziliśmy w wypowiedziach i w rysunkach dzieci do 6 lat, to boję się i źle" - wyjaśnił Petralia. Okazuje się, że w grupie dzieci do 6 roku życia aż 65 procent doświadczyło takich problemów wywołanych przymusową kwarantanną i zamknięciem spowodowanym globalną pandemią.

Zgubna kwarantanna

Istotne jest jednak to, że nawet dzieci powyżej 6 roku życia doświadczyły innych niepokojących objawów. Naukowcy alarmuję o zaobserwowaniu zmian w fazach snu czy całkowitym rytmie życia. Wynika to m.in. ze zwiększonego czasu spędzanego przed komputerem czy telefonem. Wirtualna ucieczka nie jest niestety jedynym problemem - dzieci dotknięte zostały zaburzeniami oddychania, obsesją na punkcie czystości, przewlekły brak sił, czyli typowe objawy z pogranicza nerwicy. Inni naukowcy zwracają uwagę na dzieci z ADHD i innymi schorzeniami, które mogłyby ucierpieć z powodu zamknięcia jeszcze bardziej. Jednocześnie poinformowano, że wykorzystując zebrane informacje, powinien zostać opracowany schemat działania, aby cofnąć zmiany w psychice najmłodszych.

Zobacz także:

  1. Niszczący wpływ koronawirusa. Płuca zmarłych były zmienione nie do poznania
  2. Olbrzymi przełom w walce z koronawirusem. Lek, który może zmienić świat, kosztuje około 25 zł
  3. Konkretna mutacja koronawirusa jest groźniejsza od innych. Naukowcy potwierdzają
  4. Zamieszanie wokół leku przeciwko koronawirusowi. USA rezygnuje z leczeniaNastępny artykuł