choroba
Źródło: pixabay.com

Grypa i Covid-19 równocześnie? Wypowiedź lekarza nie pozostawia złudzeń

Kuba WielochKuba Wieloch
16 Września 2020

Czy możliwe jest zachorowanie równocześnie na grypę i Covid-19? Amerykański lekarz rozwiewa wszelkie wątpliwości

Rok 2020 zdecydowanie nie jest łatwy dla ludzkości. Od kiedy wybuchła pandemia, życie miliardów mieszkańców planety wywróciło się do góry nogami. Żyjemy w ciągłym reżimem sanitarnym, wpatrując się codziennie w nowe aktualizacje na temat liczby zachorowań i śmierci z powodu Covid-19 wywoływanego koronawirusem z Wuhan. Okres, który wkrótce się zacznie, będzie dla nas jeszcze cięższy. Nadchodzi jesień i zima, a co za tym idzie, wzrośnie liczba zachorowań na grypę.

Czy równoczesne zachorowanie na COVID-19 i grypę jest możliwe?


Grypa jest podobną chorobą do Covid-19. Wirus koronawirusa i grypy może zaatakować płuca, co potencjalnie może wywołać ich zapalenie i niewydolność oddechową. Dodatkowo choroby te mogą wywołać sepsę oraz stan zapalny serca, mózgu i tkanek mięśniowych. Co najgorsze, występowanie obu chorób równocześnie mogłoby zwiększyć ryzyko długoterminowych skutków dla każdego z układów narządów. Czy zatem można zachorować na Covid-19 i grypę równocześnie?

DZISIAJ GRZEJE:

1.ZUS łączy siły dla polskich dzieci. Mało kto wie co takiego robi instytucja

2. Jerzy Stuhr z synem i wnukiem wybrali się na górską wycieczkę. Fani są pod wrażeniem ich wspólnego zdjęcia

Wielka strata dla całego świata. Nie żyje Bill Gates SeniorWielka strata dla całego świata. Nie żyje Bill Gates SeniorCzytaj dalej

Zdecydowana odpowiedź lekarza


"Z pewnością można zachorować na grypę i Covid-19 w tym samym czasie, co może być katastrofalne dla systemu odpornościowego" – powiedział dr Adrian Burrowes, lekarz medycyny rodzinnej na Florydzie
Ta wizja jest zdecydowanie przerażająca, tym bardziej że wciąż nie mamy skutecznej metody leczenia i szczepienia przeciwko Covid-19. Znany amerykański profesor Micheal Matthay, który jest specjalistą ds. intensywnej terapii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco uważa również, że ciężko jest ocenić dokładnie skutki tych dwóch chorób równocześnie. - "[...]jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, o ile gorsze od posiadania każdego wirusa osobno będzie to połączenie”.

Dlaczego miód się nie psuje? WyjaśniamyDlaczego miód się nie psuje? WyjaśniamyCzytaj dalej

Skutki mogą być drugocące


Pomimo tego, profesor uważa, że zapalnie płuc wywołane grupą, znacząca potęuje działanie koronawiursa.
"Te dwa wirusy razem zdecydowanie mogą być bardziej szkodliwe dla płuc i powodować większą niewydolność oddechową" – powiedział. "Ostra niewydolność oddechowa może być zagrożeniem dla życia".
Najważniejsze jest, aby nie zagrażać społeczeństwu. Gdy osoba odczuwa objawy grypy, powinna koniecznie zostać w domu. Głównie ze względu na to, że objawy tej choroby są niezwykle podobne do COVID-19.
“Zarówno grypa, jak i Covid-19 mogą powodować gorączkę, kaszel, zadyszkę, zmęczenie, ból gardła, bóle ciała i katar lub zatkany nos, a niektórzy mogą mieć nawet wymioty i biegunkę, choć objawy te są bardziej powszechne wśród dzieci”. - powiedział dr. Leonard Mermel, dyrektor medyczny na Oddziale Epidemiologii i Kontroli Zakażeń w szpitalu Rhode Island.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdy odnalazł zaginiony telefon, zdębiał. W galerii pojawiły się niesamowite zdjęcia złodziei
  2. Wyrzucane przez wszystkich skórki od banana zwalczają uciążliwości. Kobieta je stosuje i mówi o piorunujących efektach
  3. Niezwykle niebezpieczne znalezisko w Gdańsku. Było zakopane 30 cm pod ziemią
  4. Znaleziono ślady życia w kosmosie. Przełomowe odkrycie na Wenus
  5. Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera
  6. Lekarze stwierdzili, że nie mogą jej pomóc. Rodzice 12-latki otrzymali bulwersującą wiadomość

Następny artykuł