Doktor w masce pandemicznej.
Źródło: maxpixels

Zaszczepią nawet miliard osób. Ruszyła produkcja rosyjskiej szczepionki

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
17 Sierpnia 2020

Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rozpoczęciu masowej produkcji szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Preparat został przygotowany w ośrodku epidemiologii i mikrobiologii im. Nikołaja Gamalei. Szczepionka została oficjalnie zarejestrowana 11 sierpnia 2020 roku.

Wyścig o skuteczną szczepionkę trwa

Na całym świecie naukowcy specjalizujący się w badaniach nad epidemiami i farmacją pracują nad stworzeniem skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Pandemia COVID-19 opanowała w kilka miesięcy cały świat, a obecnie powraca ze zdwojoną siłą. Obecnie testowanych jest kilkanaście różnych projektów szczepionek, które mają zwalczyć wirusa. Najbliżej osiągnięcia tego celu były naukowe ośrodki ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Chin. Teraz niespodziewanie o rozpoczęciu produkcji swojego preparatu poinformowała Rosja.

Oto jedno z najstarszych zwierząt na świecie. Najstarszy rekin grenlandzki mógł żyć, kiedy Polską rządzili królowieOto jedno z najstarszych zwierząt na świecie. Najstarszy rekin grenlandzki mógł żyć, kiedy Polską rządzili królowieCzytaj dalej

Bill Gates wspiera walkę z pandemią

Miliarder stojący za stworzeniem jednej z największej firm branży technologicznej, czyli Microsoftu, aktywnie angażuje się w przeciwdziałanie pandemii. Gates przelał już kilkaset milionów dolarów na ośrodki naukowe pracujące nad stworzeniem bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W jednym z ostatnich wywiadów dla serwisu Bloomberg miliarder wyraził zaniepokojenie, że pierwsze szczepionki mogą okazać się niewystarczające, aby stłumić pandemię. Gates wierzy jednak, że w 2021 roku sytuacja zostanie opanowana.

Rosyjski superdron już prawie gotowy. Jest niewidzialny i ma na pokładzie 6 ton bombRosyjski superdron już prawie gotowy. Jest niewidzialny i ma na pokładzie 6 ton bombCzytaj dalej

Rosjanie wkraczają na rynek z własną szczepionką

Według oficjalnych zapisów w państwowym rejestrze leków, rosyjska szczepionka będzie miała formę roztworu, a w celu skutecznego jej podania będą niezbędne dwa szczepienia. Najpierw podawany będzie pierwszy składnik szczepionki, a trzy tygodnie później drugi. Według rosyjskich naukowców, szczepionka będzie dawała odporność na dwa lata. Rosyjska szczepionka została nazwana Sputnik V.
Dotychczas rosyjski resort zdrowia nie opublikował raportów z testów przed- i klinicznych. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że niedługo takie dokumenty zostaną upublicznione. Na świecie pojawiają się krytyczne opinie na temat rosyjskiego specyfiku. Według wielu, rosyjska szczepionka powstała w oparciu o zbyt małą bazę danych, aby była skuteczna i bezpieczna. Rosyjskie MZ dementuje te plotki i twierdzi, że rosyjski medykament powstał w oparciu o tę samą bazę, na podstawie której zostało stworzonych już sześć szczepionek na całym świecie. Według szefa Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, Kiriłła Dmitrijewa, do Rosji zgłosiło się już 20 krajów z zapytaniem o szczepionkę. Przewidywana pula dawek sprzedanych za granicę może wynieść nawet 1 miliard.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety pierwsze na Księżycu. NASA podjęła decyzję w sprawie powrotu na Srebrny Glob
  2. Oto jedno z najstarszych zwierząt na świecie. Najstarszy rekin grenlandzki mógł żyć, kiedy Polską rządzili królowie
  3. Rosyjski superdron już prawie gotowy. Jest niewidzialny i ma na pokładzie 6 ton bomb
  4. Andrzej Duda rezygnuje z popularnej aplikacji. Interweniowało ABW

Następny artykuł