Probówki na próbki krwi trzymane w dłoni. Rękawiczka ochronna, laboratorium.
Źródło: Pixabay

Grupa krwi zdradza, kto jest bardziej narażony na ciężkie przechodzenie koronawirusa

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Czerwca 2020

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z niemieckiego uniwersytetu w Kilonii wynika, że istnieją dwie sekwencje genetyczne, które mogą pokazać lekarzom, kto jest bardziej narażony na zachorowanie i śmierć z powodu COVID-19. Istnieje również związek między grupą krwi, a ryzykiem zarażenia się wirusem.

Badanie zostało opracowane pod kierownictwem Andre Franke, profesora medycyny molekularnej na uniwersytecie w Kilonii w Niemczech i opublikowane na łamach magazynu "New England Journal of Medicine".

Jak grupa krwi wpływa na ryzyko zachorowania

Według niemieckich naukowców osoby posiadające grupę krwi A są obarczeni większym ryzykiem zarażenia się wirusem SARS-CoV-2. Takie osoby są również w grupie ryzyka, jeżeli chodzi o ciężkie przechodzenie choroby. U osób posiadających grupę krwi 0 natomiast ryzyko zarażenia się koronawirusem jest dużo niższe. Objawy choroby też przybierają łagodną lub bezobjawową formę. W ogólnym rozrachunku osoby z grupy krwi A mają o 45% większe ryzyko zarażenia się wirusem SARS-CoV-2.

Które geny wpływają na ciężkie przechodzenie choroby

Naukowcy, aby określić jakie geny wpływają na ciężkie przechodzenie choroby, przeanalizowali 1900 kart medycznych osób, które przechodziły COVID-19 z ciężkimi objawami (z Hiszpanii i Włoch), a następnie porównali je z 2300 przypadkami osób zdrowych. Wykonali badania asocjacyjne, które obejmują cały genom. Badania wykazały dwie sekwencje genetyczne, które były powszechne u chorych pacjentów. "Wykryliśmy nowe locus podatności w klastrze genów chromosomu 3p21.31 i potwierdziliśmy potencjalne zaangażowanie układu grup krwi ABO w COVID-19" - napisali w raporcie. Te dwie sekwencje odpowiadają za trudności z wydolnością oddechową. Sekwencje mogą być również powiązane z odpowiedzią immunologiczną u chorej osoby, która doprowadza do tak zwanej burzy cytokin. Naukowcy podkreślają, że wyniki tych badań będą niezwykle pomocne w tworzeniu skutecznej szczepionki i sposobu leczenie COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odporność na koronawirusa niemożliwa? Niepokojące wynik badań z Wuhan
  2. Pierwsza w historii gra komputerowa na receptę. Pomoże tysiącom chorych
  3. Ogromny wzrost przypadków śmiertelnych. Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia
  4. Ognisko koronawirusa na Dolnym Śląsku. Tam miał być punkt wyborczy

Następny artykuł