Z ostatniej chwili
Źródło: Techgame

To już oficjalne: Polski przełom w walce z koronawirusem. Rusza produkcja polskiego lekarstwa

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
19 Czerwca 2020

Jak podaje Świat Lekarza, w Lublinie ruszają badania nad polskim lekiem wyprodukowanym z osocza ozdrowieńców. Olbrzymi przełom w walce z pandemią koronawirusa. Po ponad miesiącu przestoju wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski postanowił dać zielone światło do startu badań klinicznych nad lekarstwem. Może to być najważniejszy środek w walce z drugą falą COVID-19 jeśli taka pojawi się w naszym kraju.

Informuje o tym jako pierwsi w Polsce. Przełomowy, który ma wydatnie pomóc w walce z koronawirusem będzie produkowany w Polsce. Składać się on będzie z przeciwciał wyprodukowanych z osocza ozdrowieńców.

Lek produkowany z osocza ozdrowieńców

W osoczu osób, które przechorowały COVID-19, znajdują się przeciwciała skierowane przeciw wirusowi. Podanie takiego osocza choremu może wspomóc jego leczenie. Jednak w osoczu znajdują się też m.in. białka, które mogą spowodować niepożądaną reakcję u biorcy. Wyizolowanie samych przeciwciał, a później ich podawanie w postaci leku, zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych. To komfort dla pacjenta i dla lekarza – komentuje dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor RCKiK w Lublinie.

Olbrzymi przełom

Polski lek na koronawirusa zostanie odpowiednio sprawdzony w badaniu klinicznym, prowadzonym w Klinice Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie przez prof. Krzysztofa Tomasiewicza. W projekcie wezmą udział również inne jednostki. Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz firma Biomed Lublin. Może on się okazać niezwykle skuteczny w leczeniu COVID-19.Będzie on zawierał przeciwciała ozdrowieńców z Polski, a więc będzie on skierowany przeciw podtypowi koronawirusa obecnego na terenie Polski. Jest to olbrzymi przełom w walce z COVID-19. Ozdrowieńcy już mogą zgłaszać się do stacji krwiodastwa na terenie całej Polski w celu oddania osocza do produkcji lekarstwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczny przyrost zachorowań. Takiej sytuacji nie było od dwóch miesięcy
  2. Ogromne podwyżki w polskich bankach. Przelewy podrożeją nawet o 12 złotych
  3. Nowelizacja prawa drogowego. Spełnienie dwóch warunków pozwoli uniknąć Ci wysokiej kary
  4. Polska może dostać 700 mld złotych z UE. Polki i Polacy dostaną pieniądze w ramach kilku ważnych programów

Następny artykuł