Tablica informacyjna na temat COVID-19 w Czechach.
Źródło: Wikipedia Commons

Dramatyczny przyrost zachorowań. Takiej sytuacji nie było od dwóch miesięcy

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Czerwca 2020

Do znaczącego wzrostu zachorowań na COVID-19 doszło w Republice Czeskiej, w czwartek tamtejsze Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 118 nowych przypadkach zarażeń. Tak dużej ilości nowych zachorowań nie odnotowano w Czechach od dwóch miesięcy.

Jak informują lokalne władze, wzrost zachorowań nie sprawi, że w Czechach w przestanie się luzować obostrzenia.

Wiceprezydent zarażony

Najgorsza sytuacja, jeżeli chodzi o zarażenia koronawirusem występuje w Pradze, Karwinie i Ołomuńcu. Sprawy komplikują się szczególnie w Pradze, gdzie obecność wirusa SARS-CoV-2 stwierdzono w organizmie wiceprezydenta miasta – Petra Hlubučka. Z tego względu cału urząd został objęty kwarantanną.

Liczba nowych zarażeń rośnie

W poniedziałek w Czechach stwierdzono 40 nowych przypadków zarażenia koronawirusem, we wtorek 47, następnego dnia 51, a wczoraj liczba ta zwiększyła się do 118. Mimo wzrostowej liczby zarażeń, Czesi nie rezygnują ze zdejmowania obostrzeń, w lipcu w życie wejdą nowe zasady związane z bezpieczeństwem w dobie pandemii, na mocy których nie będzie trzeba zasłaniać twarzy w miejscach publicznych, w tym w autobusach. Zasady nie będą działały w miastach z największą liczbą nowych zarażeń.

Coraz większe luzowanie obostrzeń

22 czerwca u naszych południowych sąsiadów wejdzie w życie kolejny etap luzowania obostrzeń. Dzięki temu swobodnie będą mogły funkcjonować muzea, galerie, baseny oraz kąciki zabaw w centrach handlowych. Tego dnia zostanie również zwiększona maksymalna liczba osób biorących udział w imprezach masowych do 1000. Dotychczas w takich wydarzeniach mogło brać udział 500 osób. Czesi nie planują rezygnować z wprowadzania obostrzeń, "Dlatego, że to wszystko są ogniska lokalne, które monitorujemy" – powiedział w rozmowie z czeskim radiem publicznym dyrektor Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowia, Ladislav Dušek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najnowsze statystyki związane z pandemią. Sytuacja się nie poprawia
  2. Najmłodsza ofiara COVID-19. Zmarło 13-dniowe niemowlę
  3. IMGW ostrzega przed trąbami powietrznymi. II stopień zagrożenia w 10 województwach
  4. Na wizytach u lekarzy zaoszczędzimy kilka godzin. Medycyna przyszłości, czyli konsultacje na odległość

Następny artykuł