termometr lekarz
Źródło: pixabay

Chińscy naukowcy znaleźli nowe objawy koronawirusa SARS-CoV-2

Artur ŁokietekArtur Łokietek
20 Marca 2020

Chińscy naukowcy przebadali 204 pacjentów zarażonych COVID-19. Odkryli, że objawy nie pojawiają się jedynie ze strony układu oddechowego. Odkrycie wymaga dalszej analizy, ale jest szansa na szybsze stawianie diagnozy.

SARS-CoV-2 do tej pory uznawany był jedynie za wirusa wywołującego dolegliwości ze strony układu oddechowego. Najnowsze badania mogą temu przeczyć. Naukowcy poznali nowe informacje o koronawirusie i chorobie COVID-19, którą wywołuje.

Wirus atakuje nie tylko płuca

Nowy koronawirus został zaklasyfikowany jako wywołujący dolegliwości ze strony układu oddechowego. Nic dziwnego, w końcu ogólna grupa koronawirusów odpowiedzialna jest za takie choroby jak grypa czy nawet zwykłe przeziębienie. W najcięższych przypadkach SARS-CoV-2 wywołuje ciężkie zapalenie płuc, co u pacjentów ze słabszym układem odpornościowym może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, która z kolei może zakończyć się śmiercią. Jeżeli ktoś ma u siebie podejrzenie koronawirusa, to testy wykonywane są w oparciu o wywiad lekarski - w celu ograniczenia liczby zużywania testów, pacjent musi zgłaszać objawy właściwe dla COVID-19. Nowe odkrycie naukowców mogło jednak rzucić trochę światła na tę chorobę.

COVID-19 i inne dolegliwości

Naukowcy z Wuhan Medical Treatment Group for COVID-19 opublikowali w piśmie American Journal of Gastroenterology wyniki swoich najnowszych badań. Przebadali oni przypadki 204 pacjentów z prownicji Hubei w której rozpoczęła się pandemia. Okazało się, że duża część z nich przyszła do lekarza nie z powodu dolegliwości ze strony płuc, a ze strony układu pokarmowego. Wynosili oni 48,5 procenta ogółu i skarżyli się głównie na brak apetytu (83,3 proc.), biegunkę (29,3 proc.), wymioty (0,8 proc.) oraz ból brzucha (0,4 proc.). Według chińskich naukowców takie objawy mogą świadczyć o wydłużonym czasie leczenia i gorszych rokowaniach. Oczywiście w celu potwierdzenia tego odkrycia należy przebadać większą grupę pacjentów.

Zobacz także:

  1. Wyzdrowieli po 6 dniach od podania leków. Czy nowe badania pomogą w leczeniu COVID-19?
  2. Plague Inc. wycofano w Chinach z powodu koronawirusa? Nie tylko, jak twierdzi znany analityk
  3. W jaki sposób ludzki organizm broni się przed koronawirusem? Naukowcy znają odpowiedź
  4. Izrael będzie walczył z koronawirusem tak, jak z terroryzmem. Kontrowersyjny pomysł izraelskiego rządu
  5. Valve pracuje nad interfejsem neuronowym. "Jesteśmy o wiele bliżej Matrixa, niż sądzą ludzie"
Następny artykuł