Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Źródło: Wikipedia

Minister Zdrowia o nowych ogniskach koronawirusa. Nie pozostawia żadnych wątpliwości

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej zabrał głos w sprawie kilku istotnych kwestii. Wypowiedział się na temat możliwych nowych ognisk koronawirusa oraz tym ilu aktualnie pacjentów jest podłączonych do respiratora.

Minister Zdrowia podczas wywiadu w Programie 3 Polskiego Radia odpowiedział na kilka pytań, które nurtują miliony Polaków. Chodzi między innymi o nowe ogniska COVID-19, ściąganie obostrzeń czy też ilość pacjentów podłączonych do respiratora.

Nowe ogniska będą się pojawiać

Epidemia nie znika, ale przechodzi w fazę pewnej kontroli. Ogniska zakażeń będą się pewnie pojawiać i trzeba będzie na nie szybko reagować – ocenia minister zdrowia Łukasz Szumowski. W wywiadzie padło również pytanie dotyczące tego czy w naszym kraju pojawią się kolejne ogniska koronawirusa. Łukasz Szumowski odpowiedział na nie jednoznacznie: “nowe ogniska zakażeń w Polsce będą się pojawiać i to jest zupełnie naturalne. Istotne jednak jest to, by bardzo szybko na to reagować”. Jeśli chodzi o ściąganie obostrzeń to już w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się rezygnowania z kolejnych restrykcji.

Trudna sytuacja na Śląsku

- Takie zjawiska na pewno jeszcze będą następować, bo epidemia nie znika, tylko przechodzi w fazę - jeśli tak można powiedzieć - pewnej kontroli. Cała sztuka w tej chwili polega na tym, aby maksymalnie szybko do takiego ogniska dotrzeć, pobrać badania od wszystkich, oddzielić chorych od zdrowych, opanować i wygasić to ognisko" – dodaje dalej minister. Odniósł się również do sytuacji panującej na Śląsku. W województwie ciągle rośnie liczba osób zakażonych. Wszystko to ma związek z tym, że masowo są przeprowadzane testy wśród osób mających kontakty z chorymi. Według ministra sytuacja w regionie powinna zostać opanowana już w przyszłym tygodniu. Jest to niewątpliwie budująca informacja. Śląsk jest aktualnie miejscem w którym sytuacja epidemiologiczna jest najtrudniejsza. - Ognisko nigdy nie jest takie jak transmisja pozioma, która rośnie wykładniczo. Jeżeli ten wskaźnik R (replikacji wirusa – red.) jest na poziomie 3, to jedna osoba zaraża trzy osoby i za chwilę mamy dziesiątki tysięcy zarażonych osób. To się stało w Hiszpanii, Lombardii, we Francji – skomentował Łukasz Szumowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy uważasz, że obowiązek noszenia maseczki powinien zostać zniesiony?
  2. Eksperci twierdzą, że czeka nas druga fala zachorowań. Może być gorsza od pierwszej
  3. W Azji powstał zamiennik leku na COVID-19
  4. Ministerstwo Zdrowia: "Odmrażamy wesela", jedna istotna zmiana dla organizujących
Następny artykuł