Dr Andrea Ammon podczas spotkania.
Źródło: Wikipedia Commons

Eksperci twierdzą, że czeka nas druga fala zachorowań. Może być gorsza od pierwszej

Według specjalistów z całego świata druga fala zachorowań na koronawirusa jest nieunikniona. Sytuacja ma już miejsce między innymi w Chinach. Głos w tej sprawie zabrała Dr Andrea Ammon, dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

“Druga fala zachorowań z pewnością nadejdzie. Moim zdaniem pytanie brzmi, kiedy i jak duża". - mówił w wywiadzie dr Ammon.

Fale zachorowań

O fali zachorowań mówimy wtedy, gdy ogólna liczba osób zarażonych wirusem rośnie lub utrzymuje się na podobnym poziomie. W momencie, w którym liczba zarażonych spada, możemy mówić o tym, że szczyt zachorowań jest już za nami. Jeżeli jednak dzieje się tak, że po jakimś czasie zachorowania znowu rosną, wtedy mamy do czynienia z drugą falą zachorowań. Taka sytuacja zaczyna występować teraz w Chinach.

Kiedy druga fala w Europie

Specjaliści przewidują, że w okresie wakacyjnym nastąpi spadek liczby zarażeń wirusem SARS-CoV-2, jednak druga fala zachorowań pojawić się może już jesienią, a bardziej prawdopodobne, że przesunie się ona na przełom 2020 i 2021 roku. Według dr Andrei Ammona możemy uniknąć katastrofalnych skutków nawrotu koronawirusa jeżeli, nauczeni naszym doświadczeniem z pierwszej fali, zastosujemy się do kilku prostych zasad.

Jesteśmy zmęczeni obostrzeniami

“Myślę, że teraz zaczynamy się męczyć. Widzimy z jednej strony ekonomiczną sytuację małych i średnich przedsiębiorstw, a z drugiej strony doświadczenie ludzi, którzy nie są w stanie korzystać ze wszystkich swobód, jakie normalnie mamy: iść tam, gdzie chcemy, być z kim chcemy być. Jest to dość fundamentalna zmiana naszego normalnego stylu życia.” - tłumaczy podejście ludzkości dr Ammon. Według specjalisty kluczowym będzie dalsze stosowanie się do zasad dystansowania i zachowywanie zdrowego rozsądku, jeżeli chodzi o korzystanie z miejsc publicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Epidemia nie znika" - najnowsze doniesienia Ministerstwa Zdrowia
  2. Wstępne badania pokazują skuteczność marihuany w zwalczaniu COVID-19
  3. Władze Wuhan wprowadziły zakaz polowania i jedzenia dzikich zwierząt
  4. Ministerstwo Zdrowia nie chce przesiewowych badań Polaków. Mają inny plan na kontrolowanie epidemii
Następny artykuł