Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.
Źródło: flickr

Wszystkie wydatki Ministerstwa Zdrowia ujawnione. Ogromna suma wydana w czasie pandemii

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 zmusiła w zasadzie wszystkie państwa do ogromnych wydatków związanych z zakupem środków ochrony osobistej, sprzętów medycznych, testów na obecność koronawirusa i tym podobnych. Niektóre państwa lepiej gospodarowały swoim budżetem, inne trochę gorzej.

Wydatki polskiego Ministerstwa Zdrowia od wielu tygodni wzbudzały wiele kontrowersji, głównie za sprawą śledztw Gazety Wyborczej, o których pisaliśmy już kilkukrotnie.

Kontrowersje goniły kontrowersje

Od przepłaconych środków ochrony osobistej przetransportowanych do Polski największym samolotem transportowym, przez miliony wydane na maseczki bez certyfikatów, które Ministerstwo Zdrowia zakupiło od instruktora narciarskiego rodziny Szumowskich, po o wiele za drogie koreańskie respiratory zakupione od firmy z Lublina. Zakupy Ministerstwa Zdrowia podczas pandemii koronawirusa mogły wzbudzać pewne wątpliwości. Nie dziwi więc fakt, że Szumowski zdecydował się w końcu zaprezentować pełną listę zakupów związanych z pandemią choroby COVID-19.

Czy nie dało się taniej?

Z opublikowanego wykazu zakupów wynika, że łączne wydatki MZ i CBR wyniosły 851 mln 412 tys. 693 złotych i 13 groszy. Budżet najbardziej obciążały zakupy respiratorów od lublińskiej firmy E&K, za które resort zdrowia zapłacił 44 miliony euro oraz koreańskie testy antygenowe, które kosztowały 29 milionów dolarów. Dziwi przede wszystkim cena respiratorów, które bezproblemowo można było kupić w tym czasie za ok 40-50 tysięcy złotych od sztuki, MZ zakupiło je jednak za przeszło 160 tysięcy złotych od sztuki. Jeżeli chodzi o inne wydatki, to łącznie na środki dezynfekcji i dyspensery do szkół wydano w pierwszej transzy 64 mln 864 tys. 800 złotych. Pełna lista zakupów znajduje się tutaj.

Ministerstwo “nie ma nic do ukrycia”

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił podczas rozmowy z PAP, że Ministerstwo Zdrowia udostępnia dane dotyczące zakupów, bo nie mają nic do ukrycia. “Wszystkie zakupy dokonywane przez Ministerstwo Zdrowia w zakresie walki z epidemią COVID-19 są zakupami jawnymi. Zostały opublikowane na stronie ministerstwa, by nie było niejasności, co i za jakie kwoty kupowało ministerstwo.” - dodał rzecznik.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Setki milionów złotych na niepotrzebne zakupy. Ministerstwo Zdrowia z kolejnymi wydatkami
  2. Minister Szumowski zabrał głos na temat odmrażania kin i wyjazdów na wakacje
  3. Dramatyczny apel uczniów. Nie chcą, aby matury odbyły się w trakcie pandemii
  4. Poznaliśmy prawdopodobną datę otwarcia polskich granic. Emilewicz zaproponowała termin
Następny artykuł