Naukowcy z laboratorium w Bangladeszu podczas badań laboratoryjnych.
Źródło: flickr

W Azji powstał zamiennik leku na COVID-19

Za stworzeniem generycznego zamiennika dla antybiotyku remdesivir stoi firma farmaceutyczna z Bangladeszu, Beximco Pharmaceuticals. Obecnie firma poszukuje inwestorów, którzy pomogą jej produkować zamiennik na szerszą skalę.

Lek ma zastąpić stosowany w wielu krajach na świecie antybiotyk remdesivir produkowany przez amerykański koncern Gilead Sciences.

Skuteczność oryginału

Co prawda remdesivir nie jest lekiem dedykowanym do leczenia objawów choroby wywoływanej wirusem SARS-CoV-2, pierwotnie służył do leczenia chorób zakaźnych, głównie eboli, to badania wykazały, że jest on skuteczny w niwelowaniu objawów koronawirusa. Lek działa na enzym, którego kornawirus potrzebuje do replikowania swoich komórek w organizmie człowieka. Europejska Agencja Leków oficjalnie zatwierdziła remdesivir, jako lek wspierający terapię chorych na COVID-19.

Na jakim rynku dostępny będzie zamiennik

Firma, która wyprodukowała generyczny lek, działający podobnie do remdesiviru, pochodzi z Bangladeszu i na razie lek testowany jest właśnie tam. Firma jednak szuka inwestorów, dzięki którym będą mogli rozwinąć produkcję zamiennika na szerszą skalę. Prawdopodobnie lek będzie sprzedawany na terenie południowej Azji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Beximco Pharmaceuticals prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi z Pakistanu oraz Indii.

Następny artykuł