Łukasz Szumowski na mównicy w Sejmie.
Źródło: flickr

Powrót maseczek w Polsce, ale pod jednym warunkiem. Szumowski potwierdza

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Czerwca 2020

Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski zabrał głos w sprawie drugiej fali zachorowań, która spodziewana jest w Polsce jesienią tego roku. Według szefa resortu zdrowia zakażeń będzie wtedy jeszcze więcej niż aktualnie. Prawdopodobnie wróci wtedy nakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych.

Szumowski zapewnił jednocześnie, że polski rząd nie przewiduje wprowadzenia drugiego lockdownu.

Krytyka, która spadła na Szumowskiego

W rozmowie z Polską Agencją Prasową najpierw poruszony jest temat negatywnej krytyki, która spadła na Ministra Szumowskiego w związku ze sposobem radzenia sobie z pandemią w kraju. “Publikacji, o których pani mówi, nie nazwałbym nawet artykułami. Posługując się kłamstwem, przeinaczeniem i swobodnym doborem niezwiązanych ze sobą faktów, a przy tym stosując mowę nienawiści, gazeta uderzyła we mnie, moich współpracowników i w moją rodzinę” - komentuje sprawę Szumowski. Ponadto, szef resortu zdrowia uważa, że negatywne artykuły pisane przez Gazetę Wyborczą mają na celu gierki polityczne związane z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.

Druga fala i maseczki

Według wyliczeń Ministerstwa Zdrowia, około 1,5% obywateli w Polsce ma wykształcone przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Oznacza to, że taki odsetek społeczeństwa przeszedł chorobę COVID-19. Według Szumowskiego druga fala zachorowań przyjdzie jesienią, w sezonie grypowym. “Staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu. Mamy opracowany i przetestowany model powoływania szpitali jednoimiennych. Mamy doświadczenie w powoływaniu do życia izolatoriów. Dość dobrze radzimy sobie z szybkim zamykaniem ognisk. Na pewno kolejnego lockdownu już nie będzie. Myślę, że zakażeń może być więcej niż obecnie” - tłumaczy. Minister dodał jednocześnie, że jeżeli w Polsce wybuchnie druga fala zachorowań na koronawirusa, to całkowity nakaz noszenia maseczek powróci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ponad 2100 interwencji strażackich w weekend. Tragiczny bilans nawałnic przechodzących przez Polskę
  2. WHO podało kolejne smutne wiadomości. Statystyki są przerażające
  3. Koronawirus słabnie? Włoski ekspert uważa, że szczepionka jest niepotrzebna
  4. Nowy sposób na walkę z pandemią. Naukowcy oszukają koronawirusa

Następny artykuł