kobieta w masce chirurgicznej
Źródło: Tai's Captures/ Unsplash

Rozszerzono kryteria podejrzeń COVID-19. Jakie są kryteria epidemiologiczne w Polsce?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
23 Marca 2020

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował właśnie o dodaniu nowych kryteriów, które decydują o tym, że pacjent może być podejrzewany o zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jakimi kryteriami w Polsce posługują się lekarze podczas wywiadu?

Zanim zostanie wykonany test na obecność w organiźmie koronawirusa SARS-CoV-2 przeprowadzany jest wywiad lekarski i pacjent musi spełnić szereg kryteriów, które zakwalifikują go do wspomnianego testu. Jakie są te kryteria?

GIS rozszerza kryteria

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował właśnie, że rozszerzono medyczne kryteria podejrzeń na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę znaną jako COVID-19, czyli ciężką niewydolność oddechową, która może prowadzić nawet do ogólnej niewydolności wielonarządowej. Dodano nowe kryteria. Uwaga - rozszerzenie kryterium przypadku podejrzanego o COVID-19 - osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej - są traktowane jako podejrzane o Covid-19 - bez konieczności spełnia kryteriów epidemiologicznych! - pisze w swoim komunikacie GIS na Twitterze.

Oznacza to tym samym, że osoby, które zgłaszają się do lekarza z problemami oddechowymi i w stanie zagrożenia życia lub zdrowia traktowane będą jako potencjalni nosiciele koronawirusa, nawet jeżeli nie spełniają wymagań epidemiologicznych.

Jakie są ogólne kryteria?

Nowe kryteria mają pomóc we wcześniejszym diagnozowaniu choroby - osoby z wspomnianymi wyżej objawami będą najprawdopodobniej izolowane i zostanie na nich od razu wykonany test na obecność koronawirusa. Do tej pory takie testy były w Polsce wykonywane u osób z innymi objawami spełniającymi dość precyzyjne wytyczne kliniczne oraz epidemiologiczne.

Wcześniej za potencjalnego nosiciela uważało się osobę spełniającą co najmniej jeden z objawów takich jak gorączka, kaszel i duszność. Z kolei wedle kryteriów epidemiologicznych taka osoba musiała w niedalekiej przeszłości przebywać na terenie, w którym stwierdzono dużą liczbę zarażeń COVID-19, miała kontakt z osobami potwierdzonymi (lub domniemywanymi) o zarażenie koronawirusem lub przebywała w placówce medycznej, w której znajdowali się pacjenci leczeni na wspomnianą chorobę. GIS ma nadzieję, że pomoże to w szybszej diagnozie.

Zobacz także:

  1. Chińscy naukowcy znaleźli nowe objawy koronawirusa SARS-CoV-2
  2. Dramat w Hiszpanii. Lekarze dokonują segregacji pacjentów z COVID-19
  3. Nie pamiętasz, aby długo myć ręce? Asystent Google pomoże ci w unikaniu koronawirusa
  4. Potężny superkomputer wspomoże naukowców w walce z koronawirusem
  5. Czy dieta i witaminy uchronią przed koronawirusem?
Następny artykuł