Most Karola w Pradze
Źródło: Pixabay

Wspaniałe wieści z Czech. Kraj kończy z maseczkami, wracają koncerty i imprezy masowe

Czesi uważają, że epidemia koronawirusa na terenie ich kraju w końcu została opanowana. W związku z tym już niedługo zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Wrócą również imprezy masowe.

Czeskie Ministerstwo Zdrowia w oparciu o korzystną sytuację epidemiologiczną wystąpiło do rządu o rozluźnienie regulacji dotyczących maseczek w miejscach publicznych.

Pierwszy etap zdejmowania maseczek

Czesi rozpoczęli rozluźnianie obostrzeń związanych z zasadami noszenia maseczek w miejscach publicznych już 12 maja. Wtedy tamtejsze Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie o tym, że z zasłaniania twarzy zwolnieni są członkowie komisji egzaminacyjnych w szkołach, studenci, pracownicy akademiccy, jeżeli jest możliwość zachowania odległości 1,5 metra od siebie a w pomieszczeniu nie przebywa więcej niż 15 osób.

Czesi odetchną z ulgą

Od 25 maja Czesi nie będą musieli zasłaniać twarzy, kiedy będą przebywali na dworze. Obowiązek zasłaniania twarzy nie zniknie jednak całkowicie. Nadal będą musieli nosić maseczki w budynkach (poza swoimi domami) i w komunikacji miejskiej oraz innych rodzajach transportu. “Należy podkreślić, że stanie się to [drugi etap rozluźniania zasad związanych z maseczkami – dop. Red.] tylko wtedy, gdy sytuacja się nie pogorszy.” - mówił podczas konferencji minister zdrowia Adam Vojtěch.

Wracają koncerty, imprezy masowe i inne strefy rozrywkowe

W najbliższy poniedziałek u naszych południowych sąsiadów będą mogły być realizowane masowe imprezy wewnątrz i na zewnątrz do 300 osób. MZ zapowiedziało, że będzie obserwowało jak ta decyzja wpłynie na liczbę nowych zachorowań, jeżeli wszystko będzie pod kontrolą limit zostanie podniesiony do 500 osób. Ostatecznie limit ma być zwiększony do 1000 osób. Bary i restauracje również będą działały z pełną mocą, jednak dla klientów będą one mogły być czynne jedynie do 23:00.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podwyższenie kar za hejt na policję. Minister ostrzega wszystkich Polaków
  2. Kiedy zdejmiemy maseczki? Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w tej sprawie
  3. Oficjalne stanowisko rządu w sprawie organizacji zgromadzeń publicznych w czasie pandemii
  4. Ministerstwo Zdrowia: "Odmrażamy wesela", jedna istotna zmiana dla organizujących
Następny artykuł