kobieta w masce ze smartfonem
Źródło: Unsplash

Oficjalne stanowisko resortu zdrowia: mamy więcej ozdrowieńców niż nowych zachorowań. Czy epidemia się kończy?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
23 Czerwca 2020

Być może sytuacja w Polsce zaczyna w końcu się zauważalnie poprawiać. Resort zdrowia przekazał, iż dzisiaj pojawiło się więcej osób wyzdrowiałych, niż nowych zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Podano również zdecydowane informacje o statystykach w kopalniach na Śląsku.

Czy koronawirus odpuszcza w naszym kraju? Z jednej strony pojawia się znów znaczna ilość nowych przypadków, a z drugiej - notujemy coraz więcej ozdrowieńców.

Śląskie kopalnie w czasie zarazy

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wypowiedział się na temat m.in. śląskich kopalń. 129 z całkowitych 300 przypadków, które dziś rano przekazało ministerstwo, pochodzi ze Śląska, a 67 z tej liczby to z kolei przypadki wyłącznie z kopalni Budryk. W kopalniach Jastrzębie-Bzie, Budryk i Borynia odbyła się druga tura badań przesiewiowych wśród górników. Resort zdrowia zapowiada, że nie będzie już więcej uwzględniał danych z kolejnych testów ze wspomnianych kopalń. Zdaniem ministerstwa, "kopalnie rzutują na na wyniki z całej Polski", więć zdecydowano się o nie podawanie do publicznej informacji statystyk z tych miejsc. Decyzja nieco zaskakuje, zwłaszcza, że od początu pandemii było łącznie 6 300 zarażonych górników. Wiemy, że wyzdrowiała już niemal połowa z nich, bo aż 3 136 osób. To naprawdę dobra wiadomość. Warto jednak zauważyć, że niemal wszyscy górnicy COVID-19 przechodzą bezobjawowo.

Epidemia odpuszcza?

Resort zdrowia za pośrednictwem rzecznika, Wojciecha Andrusiewicza wypowiedział się również na temat ogólnej sytuacji w całym kraju. Okazuje się, że dziś (tj. wtorek) był już czwarty pod rząd dzień, w którym liczba ozdrowieńców przewyższa liczbę nowych zachorowań potwierdzonych testem. "497 przypadków to są osoby zdrowe, więc kolejny dzień mamy blisko 500 osób, które ostatniej doby wyzdrowiały na 300 osób, które zachorowały. Więcej, w ostatnich dniach liczba ozdrowieńców przekracza liczbę osób, które cały czas chorują" - powiedział rzecznik MZ. Wciąż jednak pojawiają się kolejne ogniska zarażeń.

Npowe ogniska COVID-19

Aktualnie nowe ogniska zachorowań pojawiły się w województwie łodzkim i mazowieckim. Zapewniono mimo to, że są to drobne ogniska w domach pomocy społecznej, które są kontrolowane przez służby medyczne. "Od razu po wykryciu pierwszy przypadków wszyscy są kwarantannowani, osoby chore izolowane, każdy z kontaktu jest poddawany testom, stąd też ta liczba przypadków w ogniskach i w mazowieckim i w łódzkim również spada" - powiedział Andrusiewicz. Zdecydowane działania mogą doprowadzić do wygaszania epidemii, jednak z całą pewnością jest teraz za wcześnie na świętowanie. Cały czas należy pamiętać o stosowaniu się do wymogów i zaleceń dotyczących higieny i zachowywania dystansu społecznego.

Zobacz także:

  1. Popularna sieć aptek w posiadaniu wrażliwych informacji o pacjentach. Winna e-recepta?
  2. Koniec testowania górników na obecność koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy
  3. 900 Polaków w ognisku niemieckiego koronawirusa. Ambasada jest bezradna
  4. Wstrząsające nagranie w telewizji. Pokazali śmierć pacjenta chorego na COVID-19Następny artykuł