Chora kobieta w szpitalnym łóżku. Czarnoskóra kobieta, zielona pościel, chuda ręka.
Źródło: flickr

Wstrząsające nagranie w telewizji. Pokazali śmierć pacjenta chorego na COVID-19

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Czerwca 2020

Prawdziwie wstrząsające sceny zaprezentowała swojej publiczności boliwijska telewizja, która w wieczornym programie “Bez kłamstw” pokazała dramatyczną walkę lekarzy o życie pacjenta, który ostatecznie zmarł “na wizji”. Relacja wywołała oburzenie w społeczeństwie.

Półgodzinna reanimacja pacjenta chorego na COVID-19 została zaprezentowana na kanale telewizyjnym PAT, w programie “Bez kłamstw”.

Wybuch masowej paniki

Prezentacja nieudanej akcji reanimacyjnej na pacjencie chorującym na COVID-19 spotkała się z ogromną falą niezadowolenia. Boliwijskie społeczeństwo jest wstrząśnięte i mówi o braku szacunku dla zmarłych. Boliwijski Rzecznik Praw Człowieka sugeruje, że telewizja PAT poszukuje po prostu taniej sensacji, a sama transmisja była niezgodna z prawem i może skutkować wybuchem zbiorowej paniki. Negatywnie zareagowali również inni dziennikarze, którzy dzielili się swoją opinią w mediach społecznościowych. "To potworny brak szacunku dla zmarłych oraz ich rodzin. W walce z tym wirusem straciliśmy również empatię" - grzmiała dziennikarka Maria Trigo z gazety "El Deber de Santa Cruz". Właściciele telewizji tłumaczą inaczej swoją decyzję.

Fragment programu

Telewizja chciała wstrząsnąć społeczeństwem

Właściciele telewizji PAT tłumaczą, że decyzja o transmisji tak brutalnej treści na żywo była podyktowana obecną sytuacją społeczno-polityczną w Boliwii. Według osób odpowiedzialnych za tę sytuację, społeczeństwo zaniedbało służbę zdrowia w dobie globalnej pandemii, a program miał nimi na tyle wstrząsnąć, żeby zdali sobie z tego sprawę. Wydawca programu podkreślił również, że emisja programu miała również poruszyć boliwijskie władze do lepszego zajęcia się tematem pandemii w ich kraju. W regionie, z którego pochodził zmarły odnotowuje się 60% z 21 tysięcy zarażeń koronawirusem. Istnieje tam również najwyższy odsetek przypadków śmiertelnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wysoka liczba zakażeń, więcej przypadków śmiertelnych. Nowe statystyki Ministerstwa Zdrowia
  2. 900 Polaków w ognisku niemieckiego koronawirusa. Ambasada jest bezradna
  3. Dramatyczny list Rzecznika Praw Obywatelskich do Łukasza Szumowskiego. Chodzi między innymi o maseczki
  4. Polska poparła strategię Unii Europejskiej ws. szczepionek na COVID19

Następny artykuł