kobieta w masce i czapce
Źródło: Arisa Chattasa/ Unsplash

Czy wyższe temperatury powstrzymają koronawirusa? Naukowcy odpowiadają

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Marca 2020

Naukowcy z MIT opublikowali raport w którym zawarli swoje wnioski na temat wpływu temperatury na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Podkreślają jednocześnie, że sezonowość to typowa cecha wielu wirusów. Czy koronawirus będzie mniej niebezpieczny w lato?

Niedługo po rozpoczęciu rozprzestrzeniania się koronawirusa na Europę dużo mówiono o tym, jakoby wysokie temperatury miały zabić wirusa. Naukowcy nie podzielają aż tak optymistycznej wizji.

Wirus w lato

Wcześniej opublikowane badania naukowców z Hiszpanii i Finlandii twierdziły, jakoby siła rozprzestrzeniania się wirusa faktycznie zależała od temperatury, jednak wymaga to dalszej diagnostyki. Według w nich, w początkowej fazie transmisjii COVID-19 jeszcze w Chinach, miasta z wyższą temperaturą i wyższym wskaźnikiem wilgotności raportowały mniejszą liczbę zachorowań. Według nich SARS-CoV-2 jest najbardziej zaraźliwy w suchym klimacie z temperaturą między -2 a 10 stopni celsjusza. Naukowcy z WHO odpowiadają na badania - uważają, że potrzeba więcej diagnostyki. Wirus grypy także jest dużo mniej aktywny w lato, ale nie znika i wraca sezonowo. Nie wiadomo jak może być z nowym koronawirusem, ale bardzo możliwe, że historia będzie podobna.

MIT ma własne teorie

Naukowcy z MIT na czele z Quasim'em Bukharim mają własne badania. Zauważają, że liczba zachorowań jest szybsza i bardziej gwałtowna w rejonach zimniejszych - zarówno w Europie (pomimo świetnego systemu opieki zdrowotnej), jak i w USA, gdzie stany południowe mają wyraźnie mniejsze tempo rozprzestrzeniania się COVID-19. Warto pamiętać, że wiele różnych wirusów powraca sezonowo, dlatego naukowcy twierdzą, że podobnie może być z koronawirusem.

Pamiętajmy, że zgodnie z zaleceniami WHO i rządu, należy podejmować szczególne kroki, dzięki którym sami możemy ograniczyć przyrost zachorowań na COVID-19. Przede wszystkim należy siedzieć w domu o ile to tylko możliwe, myć dokładnie ręce i unikać dużych skupisk ludzi.

Zobacz także:

  1. Rozszerzono kryteria podejrzeń COVID-19. Jakie są kryteria epidemiologiczne w Polsce?
  2. Chińscy naukowcy znaleźli nowe objawy koronawirusa SARS-CoV-2
  3. Dramat w Hiszpanii. Lekarze dokonują segregacji pacjentów z COVID-19
  4. Czy dieta i witaminy uchronią przed koronawirusem?
  5. Nie pamiętasz, aby długo myć ręce? Asystent Google pomoże ci w unikaniu koronawirusa
Następny artykuł