ventil
Źródło: IBIB PAN

Polski wynalazek rozwiąże problem z dostępnością respiratorów podczas pandemii koronawriusa

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Marca 2020

Polski wynalazek może okazać się ogromnym przełomem podczas postępującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Umożliwia on na "oszczędzaniu" na respiratorach, które teraz są szczególnie ważne. Pierwsze sztuki urządzenia ukażą się niebawem.

Podczas trwającej pandemii sprzęt medyczny okazuje się być na wagę złota. Problemy z powszechną dostępnością respiratorów mogą zostać zniwelowane dzięki polskiemu wynalazkowi.

Problemy z dostępnością sprzętu

W niektórych krajach europejskich już od jakiegoś czasu są problemy ze sprzętem medycznym, a w tym - z respiratorami. Urządzenia umożliwiające oddychanie w ciężkim stanie płuc są teraz naprawdę cenne, szczególnie, gdy pacjenci są w stanie ciężkim, gdyż tak naprawdę bez respiratorów praktycznie niemożliwa staje się walka o życie pacjenta. Polacy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej opracowali wynalazek, dzięki któremu wykorzystanie respiratorów stanie się wydajniejsze i "bardziej oszczędne". Pierwsze sto sztuk urządzeń ma zostać wyprodukowanych już niebawem, bo w przeciągu kolejnych trzech tygodni.

Ventil

Ventil, bo tak się nazywa wspomniane urządzenie, może być używane na dwa sposoby. Pierwotnym i podstawowym jest wydajniejsze i bardziej efektywne niezależne wentylowanie obu płuc pacjenta, będącego w stanie ciężkiej niewydolności oddechowej. Jednak w czasie zagrażającej zdrowiu i życiu pandemii okazuje się, że urządzenie może zostać użyte w inny sposób - pozwala na wentylację płuc dwóch pacjentów niezależnie, podłączonych do jednego respiratora. W tym momencie wspomniane urządzenie jest naprawdę potrzebne - Ventil jest w stanie pozwolić na zwiększenie jego dostępności.

Zobacz także:

  1. Rozszerzono kryteria podejrzeń COVID-19. Jakie są kryteria epidemiologiczne w Polsce?
  2. Czy wyższe temperatury powstrzymają koronawirusa? Naukowcy odpowiadają
  3. Dramat w Hiszpanii. Lekarze dokonują segregacji pacjentów z COVID-19
  4. Chińscy naukowcy znaleźli nowe objawy koronawirusa SARS-CoV-2
  5. Valve pracuje nad interfejsem neuronowym. "Jesteśmy o wiele bliżej Matrixa, niż sądzą ludzie"
Następny artykuł