Laboratorium - lekarz w fartuchu
Źródło: Unsplash

Chińska firma bardzo blisko przełomu ws. szczepionki na Covid-19. Wkroczyli w trzecią fazę testów

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Czerwca 2020

Wysiłki naukowców w opracowaniu szczepionki na COVID-19 nie maleją. Chińscy naukowcy informują, iż ich szczepionka wchodzi w trzecią fazę testów. To kluczowy moment, aby przekonać się, czy szczepionka faktycznie działa.

Chińscy naukowcy przeprowadzili prawdziwą "ceremonię" rozpoczęcia trzeciej fazy testów najnowszej szczepionki przeciw COVID-19.

Szczepionka przeciw COVID-19 - kiedy?

Choć naukowcy z całego świata nie ustępują w opracowaniu skutecznej szczepionki na COVID-19, nie wiemy, kiedy taki specyfik może zostać finalnie wdrożony do użytku. Szacuje się, że ponad 100 zespołów badawczych z całego świata bierze udział w tego typu pracach, zaś spora część z nich jest aktualnie testowana na ludziach. Tu pojawia się jednak problem, bo przez trzecią fazę eksperymentów klinicznych nie przeszła jeszcze żadna z nich. To właśnie podczas trzeciej fazy testuje się prawdziwą skuteczność tego środka. Spora część naukowców przeprowadza testy w innych rejonach świata. To zagwarantować ma, że szczepionka będzie testowana w warunkach rzeczywistych. W ten sposób mało która firma z Kraju Środka decyduje się na testy w ich państwie - większość z nich odbywa się w krajach aktualnie najbardziej dotkniętych pandemią, czyli na przykład w Brazylii.

Chińscy naukowcy i szczepionka na koronawirusa

Chińska Państwowa Grupa Biotechnologiczna (CNBG) informuje, iż w Zjednoczonych Emiratach Arabiskich rozpoczęły się testy trzeciej fazy nowo opracowanego specyfiku. Samo wydarzenie symbolizujące wejście we wspomnianą trzecią fazę wyglądało jak prawdziwa ceremonia, co zobaczyć można m.in. na zdjęciach opublikowanych przez ambasadora Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Samo wydarzenie transmitowała nawet telewizja w Pekinie czy Wuhan (gdzie cała światowa pandemia w ogóle się zaczęła). Oficjalnie mówi się, iż trzecia faza testowania nowej szczepionki trwać może nawet pół roku. Choć nie podano nazwy czy nawet składników nowego specyfiku, CNBG wraz z gigantem faramceutycznym Sinopharm już wcześniej wynalazło dwie inne szczepionki, których testy przeprowadzono w Chinach na ponad 2 tysiącach obywatelach. Szczepionka rzekomo przyczyniła się do wytworzenia przeciwciał u wszystkich 1 200 pacjentach z grupy klinicznej. Planuje się przeprowadzenie jej testów także w innych krajach.

Zobacz także:

  1. Koronawirus. Rozpoczęły się testy polskich skoczków narciarskich
  2. Oficjalne stanowisko resortu zdrowia: mamy więcej ozdrowieńców niż nowych zachorowań. Czy epidemia się kończy?
  3. Długoterminowa odporność na COVID-19 to mit? Kolejne badania to potwierdzają
  4. Spełniając te warunki możecie ubiegać się o Polski Bon Turystyczny. Jest kilka haczykówNastępny artykuł