koronawirus zdjęcie mikroskopem
Źródło: NIAID-RML

Jaki wpływ na płuca ma koronawirus? Pulmonolog odpowiada

Artur ŁokietekArtur Łokietek
25 Marca 2020

Profesor Michał Pirożyński opowiedział w wywiadzie jakie problemy z płucami wywołuje koronawirus SARS-CoV-2 i jak dokładnie wyglądają zmiany w płucach osób zarażonych. Twierdzi, że nie ma na razie dowodu na trwałe uszkodzenie tego narządu.

COVID-19 potrafi przebiegać zupełnie bezobjawowo, jednak często dochodzi do ostrego zapalenia płuc. Taka choroba objawia się przede wszystkim utrudnionym oddychaniem. Pulmonolog opowiada, w jaki sposób dochodzi do zmian w strukturze narządu.

COVID-19 i ostra niewydolność płuc

Profesor Michał Pirożyński opowiedział w wywiadzie dla portalu medonet w jaki sposób dochodzi do zmian w strukturze płuc u osób chorych na COVID-19, czyli chorobę wywoływaną nowym koronawirusem. Twierdzi on, że w płucach dochodzi do ostrego śródmiąższowego zapalenia tego narządu. Takie zapalenie toczy się głównie w okolicach pęcherzyka płucnego. Jak wiadomo sama struktura płuc jest nieco gąbczasta, a pęcherzyki płucne to miejsca, w których dochodzi do konwersji gazów. Choroby zlokalizowane w tym miejscu utrudniają oddychanie, gdyż zaburzony zostaje proces wspomnianej konwersji gazów między krwią, a powietrzem. Objawia się to symptomami kojarzonymi powszechnie z grypą, takimi jak wysoka temperatura ciała, bóle mięśni, kaszel i ból gardła, jednak z czasem dochodzi do coraz poważniejszych zaburzeń oddechowych.

Nie ma wystarczających danych

Według Profesora nie mamy jednak wystarczających danych, aby odpowiedzieć na pytanie, czy koronawirus trwale uszkadza płuca u wyleczonych pacjentów. Te prawdopodobnie pojawią się z czasem. Warto zauważyć, że sam wirus przenosi się głównie drogą kropelkową, więc zachowanie bezpiecznego dystansu od innych osób i częste mycie rąk to najbardziej skuteczne mechanizmy pozwalające ograniczyć rozwój epidemii. Póki co nie ma opracowanej szczepionki ani skutecznego leku, jednak badania nad zastosowaniem różnych leków skojarzonych trwają i niektóre z nich pozwalają myśleć optymistycznie. Przypomnijmy, że na ten moment w Polsce zanotowano 957 przypadków zarażenia i 13 zgonów.

Zobacz także:

  1. Czy nadwaga ma związek z cięższym przebiegiem COVID-19?
  2. Rozszerzono kryteria podejrzeń COVID-19. Jakie są kryteria epidemiologiczne w Polsce?
  3. Dramat w Hiszpanii. Lekarze dokonują segregacji pacjentów z COVID-19
  4. Chińscy naukowcy znaleźli nowe objawy koronawirusa SARS-CoV-2
  5. Koronawirus spowodował oblężenie Facebooka. Serwis nie do końca jest zadowolony
Następny artykuł