Grafika z napisem PILNE
Źródło: Techgame

Koniec z maseczkami. Minister Szumowski wskazał datę

W obszernym wywiadzie dla tygodnika “Sieci” Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, zdradził parę interesujących informacji. Rozmawiał między innymi o hejcie jaki się na niego wylewa w czasie pandemii, o tym czy Polska przygotowana jest na drugą falę zachorowań, co z polskimi wakacjami i kiedy w końcu zdejmiemy maseczki.

Szef resortu zdrowia nie ma w ostatnim czasie łatwego życia. Śledztwa, między innymi, Gazety Wyborczej postawiły całe Ministerstwo w nienajlepszym świetle. Szumowski jednak pracuje dalej i informuje o najbliższych tygodniach związanych z pandemią.

“Mamy narzędzia do kontroli tego potwora”

Rozmowa z tygodnikiem wygląda trochę w taki sposób, jakby pytania układane przez redaktora pisane były z myślą o ładnej wypowiedzi Ministra Zdrowia. Chwytliwych cytatów nie brakuje, ale informacji trzeba się doszukiwać niemalże z lupą. Minister pytany o swoje ostatnie słowa, mianowicie, to że druga fala będzie gorsza w skutkach od pierwszej, mówi tak: “Mam nadzieję, że jeśli będzie drugie uderzenie epidemii, to jednak nie będzie dramatyczne”. Minister uważa, że Polska ma środki niezbędne do poradzenia sobie z nawrotem zachorowań. Przypomina również, że w czasie epidemii udało się “wprowadzić sieć szpitali jednoimiennych, mamy infrastrukturę, ponad 120 laboratoriów wykonuje testy”.

Co z wakacjami?

Szumowski odniósł się również do okresu wakacyjnego, stwierdził, że: "Rejsy łódką po Bałtyku czy Mazurach na pewno będą bezpieczniejsze niż wyjazd do zatłoczonego kurortu." Problem z wakacjami jest jednak taki, że nigdy nie wiadomo, gdzie pojawi się nowe ognisko zachorowań, co może pokrzyżować nam letnie plany. Pytany o wysyłanie dzieci na obozy, mówi że odpowiedź będzie mógł podać jak ogniska zachorowań na Śląsku się wygaszą, a Polska wejdzie w tendencję spadkową zachorowań

Kiedy zdejmiemy maseczki

Minister Szumowski wspomniał również, podczas programu "Graffiti" kiedy będziemy mogli w końcu zdjąć maseczki w miejscach publicznych. Regionalnie będzie się to odbywało "na dniach", wszystko ma być uzależnione od tego jak pandemia rozwija się na danych terenach. Decyzje będą podejmowały województwa. "To nie jest podział na województwa na A i B, tylko na miejsca gdzie jest ten wirus i te, gdzie go nie ma" - tłumaczył Szumowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowa Trójka, czyli Radio Nowy Świat wystartuje już niedługo.
  2. Które z obostrzeń związanych z koronawirusem denerwuje Cię najbardziej?
  3. Środki bezpieczeństwa nie wystarczyły. Ognisko wirusa w kościele
  4. Tak ciepło na Syberii nigdy nie było. Zmiany klimatyczne zmienią życie milionów osób
Następny artykuł