spadająca gwiazda
Źródło: Unsplash

Kosmos dotknięty pandemią koronawirusa. ESA zarządziła kwarantannę sond kosmicznych

Artur ŁokietekArtur Łokietek
26 Marca 2020

Okazuje się, że pandemia COVID-19 dotknęła nie tylko ziemską aktywność, ale także kosmiczną. ESA powiadomiła, że zdecydowała się uśpić część swoich sond kosmicznych z racji aktualnej sytuacji w organizacji.

Koronawirus wpływa już nawet na ludzką działalność poza naszą planetą. ESA powiadomiła, że w związku ze strukturą pracy w agencji, musiała zahibernować część swoich sond kosmicznych.

ESA hibernuje sondy

Pandemia koronawirusa wpłynęła już dawno na wszystkie gałęzie gospodarki - duże firmy tracą, branżowe ekskluzywne wydarzenia co chwilę zostają odwoływane, a wiele branż odczuje skutki całej sytuacji przez jeszcze długi czas. Nawet w kosmosie. Europejska Agencja Kosmiczna to międzynarodowa organizacja europejska, której celem jest badanie i eskploracja kosmosu. Pracownicy centrum kontroli lotów w niemieckim Darmstadt zostali w dużej części zwolnieni do domów, a jakiś czas później taki sam los spotkał tych, którzy zostali, co zawiesiło pracę całej ESA. U jednego z pracowników organizacji wykryto zarażenie koronawirusem.

Kosmos musi poczekać

ESA zdecydowała się na logiczny krok - wyłącza część swoich sond kosmicznych, ze względu na brak możliwości kontynuowania misji i sprawowania nad nimi kontroli ze względu na całkowitą dezorganizację pracy przez pandemię SARS-CoV-2. Choć ESA zapewnia, że nie wpłynie to na ostateczne terminy osiągania kamieni milowych misji, nie możemy być pewni wszystkiego. Organizacja wprowadziła w stan hibernacji siedem ze swoich 21 sond, a są to:

  • 4 sondy na misji Cluster badające magnetyzm i wpływ wiatru słonecznego na Ziemię
  • Sonda badająca atmosferę Marsa
  • Sonda wykonująca zdjęcia Marsa
  • Slar Orbiet, ktróra od lutego leci w kierunku Słońca

ESA powiadomiło także, że start nowej misji łazika marsjańskiego został przesunięty na 2022 rok, oczywiście z powodu pandemii. NASA też została dotknięta pandemią - wiele z misji zostało przesuniętych o przynajmniej parę miesięcy, a nawet więcej.


Zobacz także:

  1. Gdzie obejrzeć filmy i seriale w internecie za darmo? Nie nudź się podczas kwarantanny
  2. PETA radzi weganom jak grać w Animal Crossing: New Horizons - opublikowano specjalny poradnik
  3. Rozszerzono kryteria podejrzeń COVID-19. Jakie są kryteria epidemiologiczne w Polsce?
  4. Chińscy naukowcy znaleźli nowe objawy koronawirusa SARS-CoV-2
Następny artykuł