Łukasz Szumowski
Źródło: Wikimedia Commons

Łukasz Szumowski mówi jak będzie wyglądała sytuacja podczas drugiej fali epidemii. "Obostrzenia mogą powrócić"

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
26 Czerwca 2020

Minister Szumowski na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w piątek przekazał bardzo niepokojące informacje. Zabrał głos w sprawie ewentualnego lockdownu i powrotu do niektórych obostrzeń. Wszystko wskazuje też na to, że czeka nas druga fala koronawirusa. Doniesienia są bardzo niepokojące.

Jeżeli jesienią z powodu koronawirusa sytuacja będzie trudna, część obostrzeń może wrócić - przekazał opinii publicznej w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał również, że jeśli obostrzenia powrócą, przybiorą inną formę.

Druga fala zakażeń

Druga fala zakażeń koronawirusem w Polsce najpewniej będzie - informował o tym wielokrotnie Łukasz Szumowski. Ostatni raz, kilka dni temu w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. - Przyjdzie na jesieni razem z sezonem grypowym. Staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu. (...) Myślę, że zakażeń może być więcej niż obecnie – ostrzega Polaków minister zdrowia. W piątek, całą sytuację skomentował w wywiadzie dla radiowej trójki. Zapytany o ewentualny powrót obostrzeń, udzielił jednoznacznej odpowiedzi: "jeżeli sytuacja będzie trudna na jesieni, jeżeli druga fala będzie trudna, to część obostrzeń może wrócić". Zabierając głos w sprawie ewentualnego powrotu ograniczeń zaznaczył, że "na pewno nie będzie to w takiej pełnej formie, jaką mieliśmy”, a to dlatego, że – jak przekazał słuchaczom radia – gospodarka nie wytrzymałaby kolejnego lockdownu.

Epidemia ciągle trwa

Epidemia koronawirusa ciągle trwa, jednak jak możemy zobaczyć każdego dnia na ulicach, Polacy mają ograniczenia już za nic. Większość osób nie stosuje się do restrykcji nie nosząc maseczek w komunikacji miejskiej czy w sklepach. Również w innych rejonach Europy sytuacja jest ciągle niejasna. Jednym z krajów, który postanowił przywrócić część restrykcji jest np. Czarnogóra. Było to pierwsze państwo w Europie, które ogłosiło, że jest wolne od koronawirusa. W ciągu ostatnich 10 dni odnotowano tam około stu nowych infekcji. Aktualna sytuacja epidemiczna w naszym kraju nie wygląda najlepiej. Wszystko wskazuje na to, że epidemia na pewno nie zmierza jeszcze ku końcowi. Pojawiają się pierwsze przypadki zachorowań wśród turystów nad Bałtykiem, a sezon wakacyjny dopiero rusza. Resort zdrowia zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą, ale każdego dnia wykrywa się kilkaset nowych zakażeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wakacje przyszły, a zarażeń nie ubywa. Pandemia nie zwalnia tempa
  2. Połowa wsi jest na kwarantannie. Wyniki testów są fenomenem
  3. Nowa nadzieja w leczeniu COVID-19. Unia Europejska rekomenduje lek, który ma pomóc w terapii.
  4. Ważna informacja dla rodziców. Premier Morawiecki podjął decyzję w sprawie powrotu dzieci do szkół

Następny artykuł