Sukcesja Galeria Handlowa
Źródło: http://sukcesja.eu/o-nas

Koronawirus dobił polskie centrum handlowe. Galeria wkrótce się zamknie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Czerwca 2020

Jedno z polskich centrów handlowych ogłosiło koniec działalności. Miało ono problemy już wcześniej, jednak pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przysporzyła ich jeszcze więcej. Rada Wierzycieli nie wyraziła zgody na dalszą działalność.

Łódzkie centrum handlowe wpadło w poważne kłopoty niemal natychmiast, gdy się otworzyło. Pandemia okazała się gwoździem do trumny.

Centrum handlowe ogłosiło upadłość

"W związku z brakiem zgody Rady Wierzycieli na dalsze prowadzenie przez Syndyka przedsiębiorstwa upadłej spółki informujemy, iż z dniem 30.06.2020 Centrum Handlowo - Rekreacyjne Sukcesja zostanie zamknięte" - ogłosiło na Facebooku łódzkie centrum handlowe Sukcesja. To jak na razie jedyny komunikat dotyczący końca działalności galerii handlowej. Sam obiekt otwarto w 2015 roku, jednak problemy zaczęły się niemal natychmiast. Obiekt oferował łączną powierzchnię 128 tys. m kw, a problemy finansowe doprowadziły do tego, że właściciele nie mogli zapełnić tej przestrzeni wystawcami czy sklepami. Obiekt w istocie stał niemal pusty przez ostatni czas.

Wady budowlane

Fabryka Biznesu, czyli spółka będąca właścicielem zamykanego obiektu poinformowała, że w istocie do takiej decyzji przyczynił się szereg czynników ekonomicznych. Dowiadujemy się dzięki temu, że problemy z galerią być może istniały jeszcze, gdy się budowała. Łącznie stwierdzono ponad 6 tysięcy usterek i wad budowlanych! Nie trudno zgadnąć, że takie początki nie nastrajają pozytywnie. Okazało się, że wszystkie te usterki i wady istniały niemal cały czas, gdyż sukcesywne ich naprawianie owocowało pojawianiem się nowych. Wady kontrukcyjne miały w związku z tym niebagatelny wpływ na funkcjonowanie obiektu.

Okres pandemii

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmusiła wielu przedsiębiorców do zamknięcia (choćby nawet czasowego) swoich biznesów. Przez jakiś czas zamknięte były również m.in. galerie handlowe. Sukcesja jednak, z racji problemów istniejących już wcześniej, okazała się nie wytrzymać wstrzymania gospodarki przez wirusa. Pod koniec lutego 2019 roku złożono wniosek o otwarte postępowanie restrukturyzacyjne, które wkrótce zostało umorzone. Potem właśnie pojawiła się epidemia, zaś sąd 1 kwietnie orzekł, iż spółka ogłasza upadłość. Fabryka Biznesu nie zgodziła się z taką decyzją, jednak decyzją Rady Wierzycieli obiekt ostatecznie ma zostać zamknięty 30 czerwca bierzącego roku.

Zobacz także:

  1. Nowe przypadki zarażeń w Polsce, sześć kolejnych zgonów. Utrzymuje się wyraźna tendencja
  2. Nawet 1,6 miliona zarażonych w Polsce. Rzeczywista skala epidemii może być jeszcze większa
  3. Ponad 100 osób zginęło od uderzeń piorunów w kilka dni. Coraz tragiczniejsze warunki pogodowe
  4. Zniszczone mosty, stracony dobytek życia i setki ewakuowanych. Dramatyczna noc w Polsce, możliwa katastrofa ekologicznaNastępny artykuł