Lekarz i mapa COVID-19
Źródło: Unsplash

Nawet 1,6 miliona zarażonych w Polsce. Rzeczywista skala epidemii może być jeszcze większa

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Czerwca 2020

Zaskakująca deklaracja Ministerstwa Zdrowia - w Polsce rzeczywista liczba zarażonych stanowi 1,5 procenta populacji całego kraju. Liczba ta może być nawet jeszcze większa. Oznacza to, że w naszym kraju prawdziwa skala epidemii może wynosić nawet ponad półtora miliona zarażonych.

Ministerstwo Zdrowia zaskakuje i informuje o szacowanej prawdziwej skali epidemii. Oznacza to, że rzeczywista liczba zarażeń jest o wiele większa.

Deklaracja Ministerstwa Zdrowia

Przedstawiciel resortu zdrowia minister Łukasz Szumowski wypowiedział się na temat rzeczywistej liczby zarażonych w naszym kraju. Wedle szacunków Ministerstwa Zdrowia prawdziwa skala epidemii może być o wiele większa. Nie jest to niczym zaskakującym - powszechnie uważa się, że wykrywane testami przypadki stanowią jedynie niewielki ułamek całości, a większość chorych nie zgłasza się do lekarza, gdyż mają lekkie objawy albo w ogóle ich nie stwierdzają. Wstępne dane MZ szacują, iż 1,5 procenta całościowej populacji naszego kraju ma w organiźmie przeciwciała. Zdaniem ministra oznacza to, iż tyle osób było zarażonych. Prawdziwe liczby mogą jednak być o wiele większe.

Rzeczywista skala epidemii

Minister Szumowski donosi o 1,5 procent populacji Polski która została dotknięta koronawirusem SARS-CoV-2. Oznacza to, że aż 540 osób w naszym kraju może być zarażonych. Oficjalne statystyki mówią "zaledwie" o 32,8 wykrytych przypadków. Jak donosi Onet liczby mogą być jednak znacznie większe, niż podało MZ. Wyliczenia resortu zdrowia opierają się na modelu MOCOS wrocławskich naukowców, ocenie przebiegu epidemii w naszym kraju oraz raporcie Estudio Nacional de sero-Epidemiología de la infección por SARS-CoV-2 en España" (Narodowe badania seroepidemiologii infekcji wirusem SARS-CoV-2 w Hiszpanii). Zgodnie z takimi wyliczeniami między 95 proc. a 99 proc. zarażonych pozostaje w większości krajów nierozpoznana.

Nawet 1,6 miliona zarażonych w Polsce

Firma Diagnostyka i naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili badania na początku maja. Ich zdaniem, w Polsce liczba nierozpozonanych przypadków zarażeń do nawet 98 procent. Zgodnie z danymi MZ rzeczywista skala epidemii w Polsce to między 92 a 98 proc. niewykrytych przypadków. Przy najbardziej pozytywnym scenariuszu liczba wszystkich zarażonych wynosiłaby 404 tys. osób, czyli 1,1 proc. całościowej populacji kraju. Przy scenariuszu zakładającym, że nie wykryto 98 proc. zarażeń liczba ta wzrosłaby o wiele, aż do 1 miliona 6 tys. zarażonych. Dr Paweł Grzesiowski, jeden z najbardziej aktywnych w naszym kraju epidemiologów, komentuje raport MZ. "Bardzo mnie to zaskakuje, bo ja o milionie zakażonych mówiłem już parę tygodni temu. Zostałem za to zhejtowany przez niektórych profesorów konsultantów, a teraz widzę, że jednak przyjęto tę koncepcję. I to są racjonalne wyliczenia, bo moim zdaniem kontakt z wirusem miało około 3 procent populacji. Mamy już udokumentowane badania seroepidemiologiczne, które pokazują, że w kwietniu w Krakowie było 2 procent zakażonych, a w czerwcu 3 procent w Warszawie. To potwierdza nasze przypuszczenia, że 97% zakażeń nie zostało wykryte testami genetycznymi" - mówi doktor cytowany przez Onet.

Zobacz także:

  1. Zniszczone mosty, stracony dobytek życia i setki ewakuowanych. Dramatyczna noc w Polsce, możliwa katastrofa ekologiczna
  2. Nagły komunikat sanepidu. Koronawirus na mszy pierwszokomunijnej, służby poszukują uczestników
  3. Łukasz Szumowski mówi jak będzie wyglądała sytuacja podczas drugiej fali epidemii. "Obostrzenia mogą powrócić"
  4. Wakacje przyszły, a zarażeń nie ubywa. Pandemia nie zwalnia tempaNastępny artykuł