test na covid 19
Źródło: Unsplash

Te liczby przerażają. Na Covid-19 zachorowało już 10 milionów ludzi, a liczba ofiar przekroczyła 500 tysięcy

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Czerwca 2020

Pojawiły się nowe informacje dotyczące pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie. Liczba zachorowań przekroczyła już 10 milionów osób, a zmarło przeszło pół miliona. Najcięższa sytuacja jest obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Koronawirus, wbrew obiegowej opinii, nie odpuszcza. Kolejne statystyki są jednak naprawdę dołujące.

Tragiczna sytuacja na świecie

Naukowcy od samego początku globalnej pandemii starają się w jakiś sposób przewidzieć tor, który obiera pandemia. Takie starania są jednak niezwykle trudne. Ma w tym spory udział polityka wielu państw na świecie - rządy coraz większej liczby krajów decydują się luzowanie obostrzeń, o czym alarmują naukowcy. Ich zdaniem zbyt nagłe kroki mogą przyczynić się nie tylko do wybuchu kolejnej fali zachorowań, ale nawet do nagłego wzrostu ich liczby w ciągu najbliższych tygodni. Jest to szczególnie ważne, gdy patrzymy na statystyki jak te, udostępnione przez specjalistów z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore.

Kolejna bariera przekroczona

Zgodnie z danymi wspomnianych wyżej naukowców na świecie zachorowało już ponad 10 milionów osób. Ponad 500 tysięcy jednak zmarło (do niedzieli zanotowano 500 107 zgony). Są to naprawdę niepokojące liczby. Sytuacja w samych Stanach Zjednoczonych kreuje się na najcięższą na całym świecie. To właśnie tam doszło do niemal jednej czwartej wszystkich zgonów i zachorowań. W USA zanotowano 2,5 miliona zarażeń, zaś przeszło 125 tysięcy osób zmarło. Kolejne kraje, w którym pandemia zbiera śmiertelne żniwo to Brazylii - 57 070, Wielka Brytania - 43 634 i Włochy - 34 738 zmarłych.

WHO bije na alarm

Światowa Organizacja Zdrowia już od jakiegoś czasu przestrzega przed udawaniem, że pandemia się kończy. W takiej sytuacji jej rzekomy "koniec" może okazać się tak naprawdę kolejnym początkiem. WHO informuje o kolejnym rekordzie w liczbie dobowych zachorowań na COVID-19. W ciągu 24 godzin wykryto kolejne 189 tysięcy przypadków. W stosunko do poprzedniego takiego rekordu (183 tys.) oznacza to, że pandemia wcale nie zwalnia. Warto w tym miejscu pamiętać jednak, że zdaniem większości naukowców, rzeczywista liczba zarażonych SARS-CoV-2 na całym świecie jest prawdopobonie znacznie większa - wszystko przez bezobjawowe i niewykrywane przypadki.

Zobacz także:

  1. Genialne nagranie. Jest na kwarantannie, więc po kawę poleciał dronem
  2. Godzilla z Sahary ma 3 kilometry wysokości. Zagraża chorym na COVID-19
  3. Wpływ 5G na zdrowie człowieka - najnowszy raport nie pozostawia wątpliwości
  4. Znów wzrosła liczba nowych przypadków, zmarły kolejne osoby. Niepokojący raport MZNastępny artykuł