Donald Trump podczas konferencji.
Źródło: Wikipedia Commons

WHO bez amerykańskich funduszy. Trump: “Chiny całkowicie kontrolują WHO”

Donald Trump wyczerpał limity swojej cierpliwości i zerwał współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia. Poinformował jednocześnie, że fundusze, które były przekazywane na działanie WHO, zostaną rozdysponowane między innymi organizacjami.

Prezydent Stanów Zjednoczonych oskarżył WHO o współpracę z Chinami, która to współpraca zaowocowała globalną pandemią koronawirusa i w efekcie śmiercią ponad 100 000 obywateli USA.

“Chiny całkowicie kontrolują WHO”

Podczas konferencji w Białym Domu Trump nie szczędził oskarżeń w kierunku, zarówno Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jak i Chin, które w oczach Trumpa cały czas są odpowiedzialne na pandemię koronawirusa. Prezydent Stanów Zjednoczonych oskarżył Pekin o wywieranie presji na organizacje i zatajanie informacji na temat koronawirusa, który w efekcie rozprzestrzenił się na cały świat. “Świat cierpi teraz z powodu złego zachowania chińskiego rządu” - mówił Trump podczas konferencji, dodając również, że zachowanie Chin i WHO kosztowały życie 100 000 Amerykanów.

WHO bez dotacji od administracji Trumpa

Decyzja o wstrzymaniu środków wypłacanych Światowej Organizacji Zdrowia została wprowadzona już w połowie kwietnia. Wtedy Donald Trump zarzucał organizacji niewłaściwe działania i ukrywanie informacji o wirusie SARS-CoV-2. “Gdyby WHO działała szybciej, sprawniej i bardziej zdecydowanie, ofiar śmiertelnych koronawirusa byłoby znacznie mniej, a epidemia ograniczyłaby się do miejsca, z którego rozprzestrzeniła się na świat” - mówił podczas konferencji prezydent USA. Światowa Organizacja Zdrowia miała mu za złe, między innymi, zablokowanie amerykańskich granic dla Chin na początku pandemii. Stany Zjednoczone były największym płatnikiem na rzecz WHO. W tym roku USA miało przekazać blisko 116 milionów dolarów na rzecz organizacji. Jeżeli w przeciągu 30 najbliższych dni praca Światowej Organizacji Zdrowia się nie poprawi, Trump zapowiedział permanentne odsunięcie się Stanów Zjednoczonych od jej działalności.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Donald Trump kontra reszta świata. Rozpoczęła się wojna z gigantem społecznościowym
  2. Lek, który może zabić. WHO przerywa testy kliniczne
  3. Nowy sposób na walkę z pandemią. Amerykanie zamontowali potężne lampy w metrze
  4. Rosja fałszuje dane o statystykach pandemii, sądzą eksperci. Kraj oskarża o to samo Białoruś
Następny artykuł